Uutiset:

22.03.2025
FinWX:n ja Ilmatieteen laitoksen välinen säädatan vastaanottopilotti on päättynyt

Säädataa siirtävä datasilta ajettiin alas 22.03.2025 kello 02:00. (22.03.2025, 00:00 UTC).

Ilmatieteen laitoksen terveiset asian tiimoilta voitte lukea täältä.

Main Menu

Talvi 2009-2010

Aloittaja Jussa, lauantai, 10.10.2009, 21:42

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 7 Vieraat katselee tätä aihetta.

Sanni

Joo noi helkutin valopäät liikenteessä tahtoo taas näyttää muille että kahtokee, miul on sitten kova moottori, oikeen ykslitranen vuosmallii kasikuus!

Eipä sentään. Päivästä tuli paljon helpompi sään kannalta kuin oletin. Olen vain aivan vauhkona aina liikenteessä...

Illalla tuleva sadealue näköjään vain sipaisee itäistä Suomea, rankimmat sateet näyttänee jäävän Venäjän puolelle. Olisi kyllä ollut ihan hauskaa saada vielä enemmän lunta yöllä :)

Sanni

Nyt tämä tyttö katoaa joulunviettoon. Hyvää joulua kaikille foorumilaisille ja tehkää paljon salamanmuotoisia pipareita ;)

djmake

Lainaus käyttäjältä: weatherc - keskiviikko, 23.12.2009, 15:31
Aika torsoksi kyllä se pyry jäi oikeastaan, mutta eihän se ole ensimmäinen kerta kun ensin toitotetaan päivätolkullä ja sitten tulee vaan vähän. Sitä tuli täällä aamulla ihan kiitettävästi mutta sadealue oli oikeastaan aika kapea mitä Testbedistä katseli ja liikkusikin aika vauhdilla.

Viikko sitä on taidettu joka ainoassa mediassa toitottaa, että miten tulee kaaos. Ja kyllähän se tuli, ainakin rautateille ja ilmailuun. VR tiedotti varautuneensa hyvin ja kuinka ollakkaan, pääsi lumi yllättämään.
Tien päällä lumisade kuuluu Suomessa asiaan. Pitää vaan asennoitua oikein. Lunta ei täälläpäin kyllä näkynyt, eli kovin Helsinkikeskeiseksi sade jäi. Liukasta kyllä, mutta jollei liukkaalla osaa ajaa turvallisesti, niin on paras laittaa joku muu rattiin ta jäädä kotiin.

Ja kyllä tuota tutkaa tosiaan tuli ennen nukkumaanmenoa katseltua. Melkoista vauhtia pisteli menemään.

Lainaa
Sinänsä ehkä hyvä että käy nollassa pyörähtämässä koska ainakin täällä oli tie sula ja ajokaistalta paljas, eli olivat saaneet aurattua sekä sen verran suolaa että suli jäät pois, ei kuitenkaan lillunut suolavedessä tuo 110-tie vaan oli oikeastaan hyvä ajaa. Tosin se voi sitten taas jäätyä jos riittävän kylmäksi vetää.

Täällä oli järki voittanut ja suola jätetty ajamatta. Eikä kelissa ollut mitään vikaa. Niitä oli kyllä liikenteessä, kenen on pakko yrittää sillä liukkaalla tiellä ehtiä mahdollisimman ahtaaseen väliin tms. Ja jos vaan mahdollista, niin vilkku toimii normaaliakin heikommin.

Lainaus käyttäjältä: J.Laiho - keskiviikko, 23.12.2009, 16:14
Terveiset FinWX Karjalohja-12:lta.
Turunväylällä vastaan tuli aura- ja suola-autoja ja rapaa lensi tuulilasiin oikein urakalla.
Tien huolto tuntui loppuvan kuin seinään Lohjan rampin jälkeen ja koko matka Sammatti/Karjalohja-liittymään oli tien ohituskaista kaikkea muuta, kuin turvallisen näköistä. Loput 17 kilometriä rampista vielä vähemmän ja sai kyllä olla tarkkana koko matkan ettei auto lähde lapasista. Suoranaista vaaraa siihen ei ollut, mutta riskejä piti välttää viimeiseen saakka.

Kuten ylempänä totesin, niin ei onneksi ollut suolaa. Mukava, normaali talvikeli. Liukasta, mutta niinhän talvella kuuluukin olla.
En nyt osoita ketään sormella, mutten vaan ymmärrä, että miten siellä vähän etelämpänä ne autot ovat pienestä lumesta tai muusta lähdössä lapasesta? Ajetaan riittävän hiljaa, niin ei satu vahinkoja.
Ei ollut aurakalusto täälläpäin liikaa ehtinyt paikkoja putsata (paikoin näytti, ettei ollenkaan) ja melkoisia valleja oli paikoin. Parhaimmat kaupungista poispäin johtavalla vähän isommappa tiellä hyvinkin 30 senttiä. Eikä jokapaikassa olisi ollut vasemmalle kaistalle mitään asiaa tms. Muttei sinne ollut kukaan edes pyrkimässä ja liikenne sujui lähestulkoon normaaliin tapaan. Lähinnä liikkeellelähtemisen kanssa tuntui olevan ongelmia tajuta se liukkaus, mutta mitään älyttömiä ohituksia ei ottanut silmään. Eikä muutakaan vastaavaa isompaa. Ja mukavan valoisaa, kun porukalla pysyivät tuulilasit ja valot puhtaina suolan puuttuessa.

Lainaa
Noita naulapäitä näytti riittävän tuolla Turunväylällä muutoinkin. Rajoitukset olivat laskettu 80km/h mutta silti ohituskaistalta ampui oman auton ohi muutama ylikiireinen kaveri sen verran kovaa ohi, että kyllä siinä sakkorajaa hätyyteltiin melko vauhdikkaasti.

Tulee painokelvotonta, jos kerron mielipiteeni rajoituksien laskemisesta niiden muutaman takia. Suurin osa osaa ajaa kelin mukaan ja ne muutamat eivät rajoituksesta huolimatta aja turvallisesti.
Tosin tarkoittanet kuitenkin osuutta, jossa on muuttuvat rajoitukset. Niitä soisi olevan kaikilla pääteillä telkänpönttöjen sijasta. Mitään estettä ei olisi ollut tänäänkin ainakin täällä ajaa satasta ja huonolla kelillä voisi pudottaa oikeasti pahoissa paikossa vaikka alle kasikympin.

Lainaa
Kosteusmittari antoi ensin eksoottisia kosteuslukemia ja lopulta anturi meni oikosulkuun ja säämittausohjelma hylkäsi kaikki saadut datat väärinä.

Ihan mielenkiinnosta... Onko siinä sääasemassasi millainen anturijärjestely? Tuntuu erikoiselta jo se, että menee lumesta oikosulkuun, mutta vielä erikoisemmalta sen vaikutus arvoihin. Raja-arvot ovat kuitenkin monessa laitteessa siellä elektroniikan puolella ja oikosulku näkyisi melkoisen varmasti maksiminäyttämänä. Ja katkos vastaavasti miniminä.
Suoraan digitaalisena tiedot ulosantavan anturin kohdalla ulos voi toki tulla lähes mitä tahansa ja jollei konsoliin ole mitään suodatusta koodattu, niin voi toki näyttää lähes mitä tahansa.

Lainaa
Luvassa on melkoinen pääkallokeli kaikkiin niihin paikkoihin, jossa lumi on ehtinyt sulamaan, jota ei ole suolattu ja jossa pakkanen on alkanut kiristymään.

Toivottavampi järjestys olisi, että suolaisivat vasta sitten, kun kiristyy. Se on niin monesti nähty, että suolataan, auraamaan ei ehditä, kaikki ei sula ja pakkasen tullessa jäätyy mahdollisesti hyvinkin pahoille urille tms. Ja varsinkin kaistojen väleistä voi tulla tappavia.

Itselle sopisi kyllä tuollainen 90% vähennys suolaamisessa. Kaikkia risteysalueita tms ei ilman suolaa ole oikein helppo pitää turvallisena ja joillakin erityisen pahoilla keleillä sen käyttö on paikallaan. Muuten pitäisi kyllä tulla toimeen ilman. Ei se suolattu, musta ja kurainen tie mitään hyvä ole. Pitoa on toki yleensä paremmin. Ja kun pito on parempi, niin siihen totutaan ja aletaan pitää sitä itsestäänselvänä. Ei oteta huomioon, että yöaikaan hoitotaso ei ole samaa ja voikin olla yllättävän liukas. Eikä sitä, että pienempiä teitä ei suolata lainkaan ja sielläkin pitäisi osata ajaa. Eikä oikein mahdu järkeen sekään, että melkoisen pienien paikkakuntien keskustoissakin suolataan 30-40 rajoitusalueita. Niitä samoja, missä on aikanaan saanut ajaa viittäkymppiä ja on ilman suolaa pärjätty.

Onneksi kuitenkin ainakin toistaiseksi on tienpäällä ollut joulumieltä niin paljon, että kuolemilta on vältytty. Osa on toki vasta tien päällä ja osa lähtee aamulla. Toivottavasti silloinkin menee kaikki hyvin.

weatherc

Tuosta suolauksesta olen kyllä djmaken kanssa aivan samaa mieltä, sitä voisi vähentää, myös ruuhka-suomen pääteillä ja rajusti. Talvi tulee joka vuosi ja silloin on liukasta ja silloin kuuluu ajaa sen mukaan, myös suruisen kuuluisilla hesan kehäteillä. Ensin kolisi pikkasen enemmän mutta kyllä porukka sitten oppisi kantapään kautta.

Itse olen saanut käytännön harjoittelun talvisin erittäinkin liukkaalla Saaristotiellä (tie 180) kun asuin siellä keskellä merta ensimmäiset ajokorttivuoteni. Sitä ei suolata ikinä ja keli sen mukainen.
Parhaampana talvimuistona siitä on jäänyt mieleen yksikin lumipyry, kun ajoi rantaan lautalta Nauvossa oli niin paljon lunta että antoi suosiolla bussin ajaa ohi tekemään uraa jossa ajella sen perässä. Jos se olisi mennyt ojaan niin silloinen kirppuni olisi mennyt kiltisti perässä, nimittäin kun bussi kurvas Nauvon kk:ssa essolle meinas kirppu (Datsun 100A) mennä perässä  ;D

Näistä pääteistä muistan ei kovinkaan montaa joulua sitten kun oltiin tulossa Turusta Saloon päin E18-motaria, siinä meni yksi ura suunnillen keskellä ja kiltisti ajeltiin peräkanaa kuutta-seitsemääkymppiä. Oli aika hauska ajella silloin. :)

Noista muutuvista nopeusrajoituksista, olisi ihan hyvä jos ne ohjelmoisi ne toimivaksi tai osaisi käyttää niitä täydellä teholla. Nytten ainakin E18:lla tuntuu että se on 100 talvella ja 120 kesällä aina kelistä riippumatta paitsi sitten kun sataa lunta niin heti 80. Voivisivat myös käyttää 120 "talvella" jos paljas ja kuiva keli. Tuntuu niin älyttömältä ajella jotain satasta kuivalla suoralla, puolityhjällä motarilla. Sitten ihmetellään kun kukaan ei nopeurajoituksia noudata. Ei sen puolen tuo Salo-Turkupätkä on sen verran leveä ja suora (jos vertaa esim uuteen Salo-Lohjapätkään) että siinä voisi hiljaisella kesäkelillä hyvin olla 140:kin :))

Snowi

Huomasin sellaisen erikoisuuden että esim. Helsingissä lämpötila ei noussut aivan niin paljoa ja laski nopeammin takaisin pakkasen puolelle kuin täällä Klaukkalassa. Täällä tämä nollakeli alkoi aikaisemmin kuin luvattiin eli tossa 11.00 aikaan ja tällä hetkellä 0.0°C eli voisi sanoa että tossa 21.00 ollaan sitten pakkasella, eli noin 10 tuntia kesti plussakeli. Kun lämpötila olikin noinkin kauan plussalla niin lunta kerkesi sulamaan 2 senttiä, mutta edelleen mukavat 17cm lumen syvyys.

Juuri kun ollaan "päästy yli" tämän päiväisestä lumisateesta, niin tapaninpäivänä olisi tulossa uusi ja tällä hetkellä näyttäisi että huomattavasti voimakkaampi kuin tämän päiväinen, mutta todennäköisesti muuttuu vähän leudommaksi. Kuitenkin lunta voi tulla jopa 20cm, mutta sillä kertaa pysyttäisiin pakkasen puolella.
Seurataan tilannetta ja katsotaan mihin tapaninpäivän sadealue oikeen liikkuu.

J.Jäntti

Lainaus käyttäjältä: djmake - keskiviikko, 23.12.2009, 19:22
En nyt osoita ketään sormella, mutten vaan ymmärrä, että miten siellä vähän etelämpänä ne autot ovat pienestä lumesta tai muusta lähdössä lapasesta? Ajetaan riittävän hiljaa, niin ei satu vahinkoja.

Mitenkään yleistämättä, niin täällä etelämpänä osa teistä, erityisesti ne pienimmät, aurataan jotenkin puolisilmäisesti. Tiellä, jossa pito olisi ollut selvästi parempi ilman aurausta muuttuvat lähes automaattisesti luistinradan ja ajotien välimuodoksi, kun siellä raavitaan pakkautunut tasainen lumipinta tiehen. Väitän, että täällä etelässä tien auraaminen on tehty hätäisemmin, kuin siellä pohjoisessa. Suuret kaupungit ovat oma lukunsa, koska niissä yleensä aurauskalustoa riittää pitämään pienimmätkin tiet aurattuina ja jopa hyvässä kunnossa. Tässä tapauksessa tien taisi aurata yksi ainoa aura kiireellä. Hurjastelu tai edes maksimirajoitusnopeuttakaan ei tullut mieleenkään ajaa, vaan vauhti pysyi 10-20km/h rajoituksen alapuolella koko matkan Turunväylältä lukien.

Etelässä ei vastaavaa keliä kuin nyt ole ollut pitkään aikaan, joten täällä ihmiset tuppaavat unohtamaan liukkaalla kelillä ajamisen. Lumentulo aiheuttaa tällaisessa tapauksessa tilanteen, jossa tuon ajotyylin saa oppia uudelleen. Se on sitten yksilöstä kiinni, miten nopeasti vanhan taidon omaksuu uudelleen vuosien vesi/loskakelien jälkeen. Minulla meni siihen vajaa viikko, että onnistuin omaksumaan kaiken sen uudelleen, joka oli vuosia "nukuksissa".

Lainaus käyttäjältä: djmake - keskiviikko, 23.12.2009, 19:22
Tosin tarkoittanet kuitenkin osuutta, jossa on muuttuvat rajoitukset. Niitä soisi olevan kaikilla pääteillä telkänpönttöjen sijasta. Mitään estettä ei olisi ollut tänäänkin ainakin täällä ajaa satasta ja huonolla kelillä voisi pudottaa oikeasti pahoissa paikossa vaikka alle kasikympin.

Tarkoitin täsmälleen tuota osuutta, jossa oli muuttuvat rajoitukset. Vanha 1186-tie (nykyinen Valtatie 1) Lohjalle oli pudotettu Lohjan liittymään saakka 80km/h, mutta siitäkin huolimatta, vaikka GPS:n mukaan kuljin 75-80 välissä, ohi meni porukkaa sananmukaisesti sata lasissa.

Lainaus käyttäjältä: djmake - keskiviikko, 23.12.2009, 19:22
Lainaa
Kosteusmittari antoi ensin eksoottisia kosteuslukemia ja lopulta anturi meni oikosulkuun ja säämittausohjelma hylkäsi kaikki saadut datat väärinä.

Ihan mielenkiinnosta... Onko siinä sääasemassasi millainen anturijärjestely? Tuntuu erikoiselta jo se, että menee lumesta oikosulkuun, mutta vielä erikoisemmalta sen vaikutus arvoihin. Raja-arvot ovat kuitenkin monessa laitteessa siellä elektroniikan puolella ja oikosulku näkyisi melkoisen varmasti maksiminäyttämänä. Ja katkos vastaavasti miniminä.
Suoraan digitaalisena tiedot ulosantavan anturin kohdalla ulos voi toki tulla lähes mitä tahansa ja jollei konsoliin ole mitään suodatusta koodattu, niin voi toki näyttää lähes mitä tahansa.

Ulkoanturijärjestelmä on nähtävissä alla olevasta linkistä:
http://www.peetbros.com/shop/item.aspx?itemid=83

Siinä on lämpötila- ja kosteusanturi samassa piirilevyssä. Anturit ovat toisistaan erillään piirilevyssä. Kyseessä on digitaalisesti tiedot ulos antava kokonaisuus ja olen vahvasti sitä mieltä, että kyseessä oli oikosulku. Väitettä tukee se, että kello 11:20 anturit mittasivat +4,2°C lämpötilaksi ja kosteus oli 100%. Ennen sitä sain monta varoitusta WUHU-ohjelmalta, että laitteistolta tulee nyt yliampuvia lämpötilalukuja ja ohjelma korjasi niitä 10 minuutin keskiarvoa vastaavaksi, kunnes kosteusanturi lakkasi vastaamasta kokonaan ja WUHU laski sen jälkeen koko saadun datan virheelliseksi ja kieltäytyi julkaisemasta niitä.

Kello 21:00 suoritetun datan tarkistuksen mukaan kosteusanturi on edelleen offline, vaikka ollaan menty pakkaselle. Tilanne saattaa korjaantua vielä itsekseen, kunhan kelit tuosta kuivuvat, mutta jos ei korjaannu, voi olla uuden osan tilaaminen edessä jos sitä ei saa kotikonstein kuntoon. Toiveet sille on kuitenkin korkealla, sillä piirilevyn rakenne on yksinkertainen. Vika voi myös olla liittimessä tai kaapelissa.
Juha Jäntti
Foorumin ja sivuston ylläpitäjä
Finland Weather Exchange (FinWX)

http://www.finwx.net/
------------------------------------------
Ukkoskausi avattu Suomessa: --.--.2025
Ukkoskausi avattu Helsingissä: --.--.2025
-------------------------------------------
Ukkospäivälaskuri 2025; Helsinki/Viikinmäki
0 ukkospäivää.
------------------------------------------
X, FinWX:n ylläpidon ilmoitukset
------------------------------------------

Jussa

Lainaus käyttäjältä: Jussa - tiistai, 01.12.2009, 21:33
Pakkasia on nyt luvassa ;) Jouluun mennessä koko maassa mitataan -30 asteen lukemia.

Ei se aivan pitänyt paikkansa tuo minun ennuste :) Lapissa ja kainuussa mentiin -30 asteen kylmemmälle puolen, etelässä ja lännessä jäätiin hivenen. Hämeenlinnassa asti kuitenkin oli kylmimmillään reilu -26 ja Inkoossakin -22, että ei nyt kuitenkaan aivan täysin pieleenkään ennuste mennyt. Täydenkuun ennustukseksi sanosin sen jopa osuneen kutakuinkin kohdalleen ;)

Lainaus käyttäjältä: Jussa - maanantai, 07.12.2009, 12:59
Tuo wetterin ennuste näyttää kyllä aika hurjaa kylmyyttä lähes koko eurooppaan ennen joulua :o Onpa jännä tosiaan nähdä pitääkö kutinsa. 13 päivä kait minä noista kartoista ymmärrän, että jäähtyminen alkaa. Sen jälkeen kylmin alue painuu eteläsuomeen ja etelämmäskin. Lapissa saattaa mennä plussalle hetkellisesti, ja sen jälkeen taas näyttää rajusti jäähtyvän myös lapissa ja koko euroopassa.

Täytyy sanoa, että tuo wetterin tuon hetken ennuste piti melkoisen hyvin kutinsa. Euroopassa paleltiin ja Suomessakin kohtuu vilpoista :)

Nyt se tuiskualue ylsi jo tännekkin asti, tosin heikohkona. Jännä huomio, että kun nyt aamusta alkoi satamaan, alkoi lämpötila tippua nopeasti. Aamuyöllä oli vajaa -9 ja nyt on jo tipahtanut -15,1 asteeseen, todellista pakkaslunta kyllä.

J.Jäntti

Huonon ajokelin varoitukset ovat poistuneet Suomen länsiosista ja jäljellä on enää pilvinen pakkassää. Sadealue on siirtynyt kokonaan Länsi- ja Itä-Suomen, sekä Oulun Läänin ihasteltavaksi. Lunta tuli tiheimmin Karjalan kannaksella.

FinWX:n Etelä-Suomen Läänin sääasemilla lämpötilat vaihtelevat -4°C ja -8°C välillä. Uusi lämpöaalto on GFS-ennusteen mukaan nousemassa lounaasta lukien ja nollaraja nousisi ennusteen mukaan sunnilleen Kristiinankaupunki/Vaalimaa-linjalle saakka 29.12., sen jälkeen lähtisi taas viilenemään myös etelässä -10°C alapuolelle sopivasti vuodenvaihteeksi.
Juha Jäntti
Foorumin ja sivuston ylläpitäjä
Finland Weather Exchange (FinWX)

http://www.finwx.net/
------------------------------------------
Ukkoskausi avattu Suomessa: --.--.2025
Ukkoskausi avattu Helsingissä: --.--.2025
-------------------------------------------
Ukkospäivälaskuri 2025; Helsinki/Viikinmäki
0 ukkospäivää.
------------------------------------------
X, FinWX:n ylläpidon ilmoitukset
------------------------------------------

Jussa

Aamusella pienoinen yllätys oli, kun pakkanen hätyyttelee lähes -30 astetta :o Ei nuo FMI:n ennusteet oikein kohdilleen osunut ::) Taivalkoskella nyt -28,4.
http://www.fmi.fi/saa/paikalli.html?Keywords=&param=4&map=1&place=Taivalkoski

Pudasjärvellä -29,7.
http://www.fmi.fi/saa/paikalli.html?Keywords=&param=4&map=1&place=Pudasjarvi

weatherc

Minkäköhän näköistä myräkkää se on kehittelemässä huomiseksi?
Ainakin on erittäin huonoa ajokelia + myös tuulivaroitus maa-alueille (20 m/s) laitettu kehiin FMI:n toimesta.