Uutiset:

22.03.2025
FinWX:n ja Ilmatieteen laitoksen välinen säädatan vastaanottopilotti on päättynyt

Säädataa siirtävä datasilta ajettiin alas 22.03.2025 kello 02:00. (22.03.2025, 00:00 UTC).

Ilmatieteen laitoksen terveiset asian tiimoilta voitte lukea täältä.

Main Menu

Kevät 2012

Aloittaja systeemi, torstai, 01.03.2012, 13:04

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 4 Vieraat katselee tätä aihetta.

Snowi

Ongelmana vain on se, että kun tiet on ollut lähes viimeisen kuukauden ajan niin kuivia, että ne on teiden kannalta hyvä vaihtaa nastattomiin tassuihin. Myös ajo kesärenkailla on huomattavasti mukavampaa ja nautinnollisempaa, joten en yhtään ihmetteli, että renkaat vaihdetaan välittömästi kun kelit sen vain sallivat :). Turhaan myöskään kuluttaa talvirenkaiden nastoja kuivilla asfalttiteillä.
Harmillisia nämä takatalvet, mutta eiköhän näistäkin selvitä :)

Rambe

 Aamupäivällä sain omenapuut leikattua ja siirryin kirsikkapuiden kimppuun löytyi juuriston seasta  ensimmäinen sinivuokko (kukka) ;D. Mutta kun iltasella (klo21) lähdin töihin, lunta satoi aivan maahan asti. Että se siitä keväästä.

weatherc

WXSIM lupailee 14 cm lunta täksi illaksi  ;D
Aika talvinen meininki kyllä kun keskellä päivääkin ollaan pakkasella...

Sen verran ollaan jo keväässä että aurinko lämmittää vaikkei paista, mittarissa ollaan pikkupakkasella mutta mustassa sadeämpärissä sulaa lumi :)

Leka

12-16cm lunta tullut tämän päivän aikana mittauspaikasta riippuen, eikä loppua ole odotettavissa kun vasta huomenna aamulla. Huomenna pitäisi lähteä ajelemaan kohti Nurmijärveä töihin, taidan varata ainakin puoli tuntia ylimääräistä aikaa matkaan...

Sääasema Vilppula - Davis Vantage Pro2 Wireless

veko

#104
Täällä lumensyvyys on kasvanut vuorokaudessa peräti 29 cm! Edelleenkin lunta tulee ja sääennusteen mukaan pitäis tulla pitkälle huomiseen päivään. Nyt lumitikku näyttää 62 cm.
Mahtaakohan näistä joku ennätys mennä uusiksi http://ilmatieteenlaitos.fi/lumiennatyksia


Lainaus käyttäjältä: Leka - maanantai, 02.04.2012, 17:09
Huomenna pitäisi lähteä ajelemaan kohti Nurmijärveä töihin, taidan varata ainakin puoli tuntia ylimääräistä aikaa matkaan...

Hullut Tre-Hki työpaikkasuharit takaa kyllä täydellisen kaaoksen tuohon motarille, joten voi puoli tuntiakin jäädä lyhyeksi... Onneksi ei itsellä ole mikään pakko ajaa moottoritietä pitkin töihin, vaan voin muiden maalaisten tavoin ajella rauhakseen vähän pienempiä teitä pitkin :)

Argonex

Mäntyharjun osalta tämä päivä sujui aika rauhallisesti. Lunta pöllytteli päivän aikana noin 2-3cm ja iltapuoleen sekin alkoi sulamaan ja hävisi katoilta kokonaan pois ja jopa osittain pihaltakin. Päivä meni rattoisasti kaataessa kuivasia aukolla. En muista et koskaan olis ollut noin täydellistä lumikeliä moiseen hommaan. Lumi kantoi täydellisesti jalkapelissä, joten liikkuminen oli todella helppoa.
Kun kiekuu uljas kukko laella tunkion, niin tietää joka ukko, sään muutos tulos on. Voi tulla poutaa sadetta, voi tulla pakkas sää, voi myöskin käydä niin että entiselleen jää

Snowi

Klaukkalassa lunta on tullut nyt 10 sentin verran eli hämmästyttävän oikeassa wxsim oli jälleen ennustetun lumen määrässä. Tosin tiistaina ei lunta enää näyttäisi tulevan nimeksikään.

Naruskan Ukka Matinpoika

Kyllähän täältä pohjoisesta kun kuuntelee sitä Etelä-Suomen maantiemeininkiä, niin ei sitä voi kuin hohhaillen ihmetellä. Suomi on pitkä maa, mutta ei se niin pitkä ole tähän mennessä ollut, että toisessa päässä maata on täysi talvi ja toisessa päässä muka täysi kesä. Meinaan semmoista pysyväksi katsottavaa vuodenaikaa.

Kohtahan tähän renkaanvaihtovimmaan on puututtava lainsäädäntökeinoin, jos ei autoilijan älli riitä rengasvalintoihin. Tai jos riittää valintoihin, niin ei riitä siihen, milloin milläkin renkaalla edes voi tielle lähteä. Kyllähän asia on niin päin, että nämä niinsanotut välikelit on ajettava niillä renkailla, joilla voi ajaa myös talvikelissä. Nykyaikaiset renkaat ovat ajomukavat sulallakin tiellä, eivätkä nastatkaan niin pahat kulumaan ole sulallakaan tiellä, etteikö niillä raaskisi sulaakin tietä jonkun kilometrin ajaa.

Aivan hölömöläisen hommalta kuulostaa, että huhtikuun alun lumisade sotkee paniikkiin koko Etelä-Suomen. Huhtikuu on selkeä talvikuukausi ja vähintään talvirengaspakko pitäisi olla voimissaan silloin. Menee hyvä radionkuunteluilta hänekseen, kun tuutti toitottaa pelekkää liikennetiedotetta. Laittakaa nyt ihmeessä talvirattaat takas alle ja odotelkaa lumen sulamiset jolekin mallille koko maassa. Pohjoiselle kun tuulet kääntää, niin huhtikuussa ei Suomessa kesäkeliä ole tullut tähänkään asti. Ainakaan huhtikuun alkupuolella.  :o

www.naruska.com

Argonex

Lainaus käyttäjältä: Snowi - maanantai, 02.04.2012, 20:14
Klaukkalassa lunta on tullut nyt 10 sentin verran eli hämmästyttävän oikeassa wxsim oli jälleen ennustetun lumen määrässä. Tosin tiistaina ei lunta enää näyttäisi tulevan nimeksikään.

Jep olen myös hyvin hämmentynyt asiasta.. 2-4cm tuo wxsim ennusti lunta tulevan.. tosin heitti sateen todennäköisyydeksi 40% joka oli kyllä pahasti alakantissa :D
Kun kiekuu uljas kukko laella tunkion, niin tietää joka ukko, sään muutos tulos on. Voi tulla poutaa sadetta, voi tulla pakkas sää, voi myöskin käydä niin että entiselleen jää

weatherc

Olen kyllä tuosta rengasjutusta Ukan kanssa täysin samaa mieltä kyllä. Ehkä maalla asuneena (kuten saaristossa) auttaa tuohonkin asiaan jossa ei suolaa käyetä. Ei se että motarit ovat kuivia tarkoita vielä kesää lähellekkään, varsinkin kun öisin on pakkasta. Ja, jos oikeen olen ymmärtänyt, niin ei se nastoilla ajaminen kuivalla tiellä kuluta asvalltia läheskään niin paljoa kun märällä asvaltilla eli se on se suolattu tie joka sitä kuluttaa ei kevätkuiva sellainen. Ei tarvi katsella kun Tampereen tämän hetken kelikameroita niin käy ilmi ettei vielä ole suvikumien aika etelä-Suomessakaan.

Esimerkki jonka luin norjalaisesta aviisista oliskos viime syksynä:
Vuoristossa lunta ja Oslossa kesä, näinollen, jos olet menossa vuoristoon (eli käytännössä esim. siirtymässä idästä länteen) niin ruuvaat kiltisiti talvitassut alle matkaa varten ja kun palaat takasin Osloon vaihdat takaisin.