Uutiset:

20.08.2025
FinWX:n sivuston toimintahäiriöinen serveri korvataan uudella

Työt serverin korvaamiseksi uudella serverillä ovat aloitettu.

Lue korvaustyöstä lisää täältä.
FinWX:n ylläpito pahoittelee sivuston toimintahäiriöstä aiheutunutta haittaa.

Main Menu

Projekti lumensyvyys-sensori

Aloittaja weatherc, perjantai, 12.08.2011, 22:21

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

weatherc

Tuolla ww-foorumilla ollut pikkasen aikaa jo menossa virittely samaan WD lukemaan Uiltrasonicin sensoria 1-wiren kautta. Nytten alkaa olemaan aikas paketissa ainakin suurilta osin ja WD lukee sitä OK.

Tänään saapui myös pikkurikkinen palikka (2x2x2 cm) tuolta Saksan maalta iiisossa paketissa (oli normi 30x15x15 cm pahviloota)  ;D ;D ;D
Meni lähetys kyllä UPS:lla tappion puolelle kun tuollaista lootaa rahdataan Saksasta Helsinkiin sekä sieltä postin välityksellä perille €10:lla  ;D
Palikka on LV-MaxSonar-EZ2 (nro: 1020), esim tuolta.

Asiaa on sen verran jo suunniteltu että tarvittavat muut osat ovat kasassa (löytyi romulaatikosta), eli:
1-wire verkon perusjutut (usbpalikka + verkkojohtoa) sekä 1x temp/hum-anturi ilman itse hum-anturia.
Asennus tulee olemaan VP2:sen säteilysuojan jatkeena joten siihen hankittiin 1x ø 19 cm valkoinen muovinen kukkalautanen.

Sähköa anturi kaipaa 2.5-5.5V ja ainakin näin testausvaiheessa sitä tarjoaa 2x 1.5V paristoa.

Sisätestissä toimii ok ja WD saa volttilukemaa siitä (jota se sitten käyttää lumen syvyyden laskuun. WD:seen laitetaan volttimäärä kun 0 cm sekä jollain syvyydellä (esim 30cm), ulosanti kun on lineaarista niin se saa siitä sitten sen laskettua.

weatherc

Sensori asennettuna testiä varten  ;D

Snowi

Tälläinen viritys kyllä kiinnostaisi itseäkin kovasti, eikä olisi kovin kalliskaan ratkaisu  :). Tuleeko tuo 1-wirestä lähtevä piuha kiinni koneeseen? Sillä mietin vain, että voi olla aika hankala vetää hyvästä lumensyvyyden mittauspaikasta piuhaa aina koneelle asti  :)

weatherc

LainaaTuleeko tuo 1-wirestä lähtevä piuha kiinni koneeseen?
Tulee juu, se on normi verkkokaapelia aina koneelle asti jonka päähän tulee RJ12-liitin eikä RJ45:en joka tulee usb-palikkaan.
Itse asiassa se ei tarvi olla verkkokaapelia koska siinä on vain 2 johtoa kykettynä (siniset dataa varten), muita voi sitten käyttää vaikka virtaan tai mihin haluaa ;)

Naruskan Ukka Matinpoika

Ukka taitaa pitäytyä ensi talven lumenmittauksissa manuualiseen silmämääräiseen mittausmenetelmään. Sen verran monimutkaisilta vaikuttaavat rakentelurojektit Henkan malliin, ettei tällä sähkömiestietämyksellä ole vielä automatiikan aika. Mittailkoot Ilmatieteen laitos omalla asemallaan lumia automatiikalla. Ai niin, ja joutaahan finilveskin kehittelemään oman automaattinsa, kun talvella varmaankin vähempi pitää keskittyä salamamittauksiin  ;).

Täytyy kohtapuoliin asennella korkeushyppyteline taas asemiinsa niin, että makuuhuoneen ikkunasta pystyy laiskaksi tunnustautuva Ukka lumenmäärät Henkan putiikkiin imoittamaan. Jos kuitenkin rakentelisi mittaria sen verran uuteen uskoon, että isontaisi mittapuun asteikon lukemia niin isoiksi, ettei rähmät silmissä aamulla tarvitsisi yön aikana sataneita lumia lähteä kalsarisillaan mittomaan. Hankikahlaaminen toisaalta piristää.

Nyt sulan maan aikaan tämä asia pitää hoidella, joten Kiitoksia Henkalle, että on aloittanut oman projektinsa näin suven aikaan Ukkaakin muistuttamaan, että talvea kohti ollaan pikkuhiljaa menonkelkassa  ;D

www.naruska.com

miihkali

 :-\

Sarjassamme tyhmiä kysymyksiä:

Ottaako lasermitta, sellainen millä mitataan matka vaikkapa huoneen seinään, mittaa lumipinnasta vai pitääkö pinnan olla kovaa tavaraa?

J.Jäntti

Lainaus käyttäjältä: miihkali - sunnuntai, 14.08.2011, 11:29
Sarjassamme tyhmiä kysymyksiä:

Ottaako lasermitta, sellainen millä mitataan matka vaikkapa huoneen seinään, mittaa lumipinnasta vai pitääkö pinnan olla kovaa tavaraa?

Tyhmää kysymystä ei ole olemassakaan - ainakaan täällä. :)
Tyypillisesti kyseessä on ihan tavanomainen ultraäänianturi, joka lähettää impulssin maahan, kuuntelee kaiun, joka sieltä ponkaisee takaisin ja impulssin lähetyksen ja kaiun paluun välisestä ajasta se päättelee etäisyyden.

"Lasermitta", joita myydään Motoneteissä, Biltemoissa ja muissa liikkeissä, joista tuollaisen voi itselleen ostaa, ei nimestään huolimatta toimi laserilla, vaikka siinä sellainen onkin, vaan ultraääni-impulssilla. Laser vain tyytyy osoitamaan paikan, jonne impulssia ollaan lähettämässä. Itselläni on tällainen mittari ja saan seinään saman mittaustuloksen vaikka peittäisin laserin etusormella.

Jos laite mittaisi laserilla oikeasti, sen anturin hinta olisi luultavasti huomattavasti tyyriimpi.
Juha Jäntti
Foorumin ja sivuston ylläpitäjä
Finland Weather Exchange (FinWX)

http://www.finwx.net/
------------------------------------------
Ukkoskausi avattu Helsingissä: 18.06.2025
-------------------------------------------
Ukkospäivälaskuri 2025; Helsinki/Viikinmäki
1 ukkospäivä, joka
1 Näkö- ja kuulohavainnoin
------------------------------------------
X, FinWX:n ylläpidon ilmoitukset
------------------------------------------

weatherc

Projektinurkka taas kehissä ;D

Lumianturi (jota nyt ei tänä talvena näytä tarvittavan pahemmin) otti askeleen eteenpäin kun osat saapuivat ja kyhätty kasaan jonkunlainen viritelmä sille :)

Itse anturi on 2-osainen,
USB-I2C-moduuli - nimensä mukaisesti on USB-moduuli
SRF02 - itse anturi
(Kuva 1)

En jaksanut ruveta kolvalilemaan joten kuumaliima hoiti samaisen tehtävän eli liimasin palikat kiinni kukkalautaseen josta SRF02 kurkistaa reiästä läpi ;) (Toinen syy oli että kuumaliimavirityksen saa helmpommin palasiksi ;))
Romulaatikosta löytyi sopiva USB-kaapeli ja hienouden kruunas muovinen purkki joka liimattiin hatuksi päälle. Näin se on ainakin teoriassa vesitiivis.
(Kuvat 2 ja 4)

USB-piuha koneeseen aktiivijatkon perässä ja ajurit sisään sekä softa jolla lukea etäisyyttä. Softa on www.robot-electronics.co.uk:n testisofta ja täysin manuualinen eli mitään automaattiluentaa ei ole. (Joku näppärä voisi kyhäistä pikku softan joka lukis etäisyyden ja tallentais sen txt-filuun x minuutin välein ;))
(Kuva 3)

http://www.robot-electronics.co.uk/htm/usb_i2c_tech.htm
http://robot-electronics.co.uk/htm/srf02tech.htm

;D


khyron

#8
Toi softa ei toimi komentoriviltä?

edit: Niin siis jos toimii komentoriviltä ni ajastetusti ajoon ja tulostus tiedostoon.

finilves

Minulla on vastaava projekti tuossa pöydällä, taitaa olla lumet sulaneet ennen kuin on Naruskalla.
Ratkaisu on vähän erilainen, laitoin prosessorin pyörimään.
Tuollaisen
http://viewitem.eim.ebay.fi/Arduino-Uno-Compatible-ATmega328PPU--ATMEGA8U2-AVR-USB-board-w-USB-20-Cable/170713331766/item

Lisäksi anturin
http://viewitem.eim.ebay.fi/New-Arduino-Ultrasonic-Module-HCSR04-Distance-Measuring-Transducer-Sensor/320815133657/item

Tähän löytyy valmis softa noilta sivuilta, mikä mittaa etäisyyden.

Mutta kun tuo nälkä kasvaa syödessa ja hankin tuohon Ethernet kortin sekin pelittää.
Sitten tilasin tuohon vielä langattomat moduulit, ne on pöydällä en vielä ratkaisua miten saa toimimaan.
Lisäksi olen suunnitellut tuohon lämmön mittauksen 10 asteen lämpötila ero aiheuttaa 2% mittavirheen.
FMI Naruskan lumenmittauksessa ei taida toimia oikein koska lumen määrä hyppii 1-2 cm lämpötilamuutoksissa.

Ei tuo hinnankiroissa ole mikäli hankkii pelkän USB portilla 20-30€ ja kerran asentanut saa toimimaan puolessa tunnissa.
Minä otan aina pitkän kaavan mukaan ja hankin siihen vielä 50€ oppikirjan.