Uutiset:

22.03.2025
FinWX:n ja Ilmatieteen laitoksen välinen säädatan vastaanottopilotti on päättynyt

Säädataa siirtävä datasilta ajettiin alas 22.03.2025 kello 02:00. (22.03.2025, 00:00 UTC).

Ilmatieteen laitoksen terveiset asian tiimoilta voitte lukea täältä.

Main Menu

Laitetaanko FinWX julkisuuteen?

Aloittaja schnuffel, maanantai, 21.06.2010, 10:44

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

schnuffel

Heipä hei!

Nyt kun FinWX on saanut julkisuutta jo lehdessä, olisiko aika alkaa työstämään tuota lisää. Tällä tarkoitan oheistuotteita. Miehelleni ja itselleni tilasin jo tarrat autoihin, mutta mietin mitä muuta...hmmm...paitoja kenties. Ehdottakaa.
Kertokaa mielipiteitä ja jos tämä saa kannatusta alan etsimään firmoja joiden kanssa voisi tehdä yhteistyötä.

Snowi

Ainakin t-paitoja voisi olla, jos olisi niin itsekin todennäköisesti ostaisin yhden  ;D

weatherc

#2
Ainakin tuolla Cafepress-sivustolla (http://www.cafepress.com/) voi laittaa "oman putiikin" pystyyn jossa voi tehtailla kaffekuppeja, vaatteita ym. tillpehööriä.  ;D
Myyntiin/pystyyn laitto ei maksa mitään ja jos olen ymmärtänyt oikein voi itse sitten määrittää hinnan jolla myy eli mahdollisen tuoton.

Itse asiassa olen joskus miettinyt tuota NWN:lle mutta koskaan ei miettimistä pidemmälle päässyt...  ;D

saako kysyä että mistä tilaistte tarrat? Olen pari kertaa koittanut etsiä tarrafirmaa mutta aina on törmännyt julmettuun hintaan.  :)

weatherc

Tein pientä kokeilua tuossa Cafepressissä ja tässä tulos: http://www.cafepress.com/nordicweather.455732838;D
Ainut vika tuossa Cafepressissä näyttää olevan että vain yksi tuote jokaista sorttia tuossa Free-versiossa, jos haluaa useampi esim t-paita niin vaatii Pro-kaupan joka maksaa...Eli jos joku löytäis paremman ja mielummin vielä Euroopassa majaileva niin linkkiä tulemaan ;D

Heräs sellainen idea tuosta että jos löytäis hyvän yhteistykumppanin niin miten olisi kaikille FinWX-tutkille omat t-paidat ym.?
Jossa kaikki olisi samalla tyylillä mutta nimi/url vaan olisi eri?

Noista ei nyt rikastumaan pääse, "tuotto" tuolla CafePresissä on dollarin luokkaa per mahdollisesti myyty tuote jos myy ne 9.99 USD/9.50 EUR:llä....siihen lisätään tietty postikulut, tais olla 4 USD:n luokkaa  ;D

weatherc

Köytyi toinenkin Spreadshirt (http://294376.spreadshirt.fi/) joka puhuu Suomeakin  ;D
Tosin sieltä ei saa t-paitaa ihan kympillä...


schnuffel

#5
Lainaus käyttäjältä: weatherc - maanantai, 21.06.2010, 15:17
saako kysyä että mistä tilaistte tarrat? Olen pari kertaa koittanut etsiä tarrafirmaa mutta aina on törmännyt julmettuun hintaan.  :)

Tilasin tarrat Nummelassa (?) olevasta Powerpainosta. Sinne kannattaa olla yhteydessä sähköpostitse eli power(@)powerpaino.fi
Aika hinnakkaitahan nuo ovat, mutta tarrat saa itse suunnitella ja niiden koon määritellä.

Kiinnostusta näköjään löytyy, joten alan selvittelemään yhteistyökumppaneita.

Sanni

Heti kun mä valmistun radiotoimittajaksi, lupaan tehdä jutun FinWX-foorumista :)