Uutiset:

22.03.2025
FinWX:n ja Ilmatieteen laitoksen välinen säädatan vastaanottopilotti on päättynyt

Säädataa siirtävä datasilta ajettiin alas 22.03.2025 kello 02:00. (22.03.2025, 00:00 UTC).

Ilmatieteen laitoksen terveiset asian tiimoilta voitte lukea täältä.

Main Menu

19.05.2014

Aloittaja weatherc, lauantai, 17.05.2014, 16:51

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

weatherc

Laitetaanpa tarkkailuun tuo maanantai. Tai oikeastaan su klo 23 - ti klo 02 :)

Ainakin WRFDA:n puskemat lukemat lupailee hyvää.
Estofexistä tutut vaaratasot puskee 1:stä niin aamusta kun illasta.

Parit poiminnot:
- Capet parhamillaan yli 2000
- LI < -7
- SRH-lukemat huitelee parhaimillaan yli 300 m²/s² (Taso 1:sen raja siihen on 100)
- Rae-riskin maksimi 56%, supercell-riskin maksimi 40% ja tornado-riskin maksimi 56%....
Nuo Prettelille...

Kartta-shotti Cape ma klo 20

spege

Savonlinna taitaa jäädä ilman ukkosia, viime vuodet ovat olleet melko surkeita ukkosien suhteen. Nyt pääsen jälleen seuramaan kunnolla, kun olen ottamassa erävoittoa vakavasta sairaudesta.
FLC foorumissa nimimerkki Speijo.

Sanni

Lainaus käyttäjältä: spege - sunnuntai, 18.05.2014, 18:51
Savonlinna taitaa jäädä ilman ukkosia, viime vuodet ovat olleet melko surkeita ukkosien suhteen. Nyt pääsen jälleen seuramaan kunnolla, kun olen ottamassa erävoittoa vakavasta sairaudesta.

Älä vaan sano että päästään susta helpolla eroon :-) Täälläkin on terveys ollut kyseenalainen käsite ja raajoja mennyt urakalla rikki tänä keväänä, jos yhtään lohduttaa. Nyt kipsin kanssa kulkee pikku-Sanni. Meikäläisen murtuma taas on jo parantunut.

Huomiselle on luvattu 26 asteen lämpöä, joten uskon ettei tänä yönä välttämättä vielä räisky. Gta IV LAD:n parissa mennee kuitenkin ainakin puolilleöin joten pitää katsoa josko kumminkin välähtelisi :-)

weatherc

Tuoreimmasta WRFDA-ajosta napatut lukemat Perttelille klo 16 jälkeen...Cape > 3000 J, Lifted -8.7....


Leka

Lounais-Suomessa ja länsirannikon sisämaassa parhaat välkkeet tämänhetkisten mallien perusteella. Etelä- ja Keski-Suomessa tulppaa taitaa olla sen verran että saatetaan jäädä esim. täällä vaille kauden avausta huonoimmassa tapauksessa.

Ennusteet ovat vieneet "parasta" keliä koko ajan lännemmäksi, kohta ne huomisen ukkoset karkaavat Ruotsin puolelle kokonaan ;D


Sääasema Vilppula - Davis Vantage Pro2 Wireless

Sanni

Toivon mukaan eivät karkaa kovin kauas. Yksi elämän parhaimpia, ilmaisia iloja on lojua punkassa lukien Darwin Awards-ehdokkaista ja huomata täysin puun takaa iskevä salaman välähdys <3

weatherc

Erittäin BETA-vaiheessa oleva "WRFDA rajuilma-ennuste" huomiselle klo 15.
Sama kartta tulossa myös zoomattavaan ennusteeseen.

- Vihreä - "ukkosriski" - ennusteessa ei sadetta
- Keltainen - "ukkosta" - ennusteessa sadetta
- Oranssi - "Estofex taso 1"
- Punainen - "Estofex taso 2"
- Liila - "Estofex taso 3"

Koodit "Estofex-tasoihin" löydetty täältä: http://www.saakeskus.fi/severe-weather-index

Jostain syystä puskee EWN:än tekstiennuste paljon rajumpia lukemia mitä kartta tekee...Hmmm...

Sanni

Fmi:n ennusteen mukaan huomenna illalla tulisi ukkosta tänne. Juhuu!! Nyt on siitä paha vaihe, että päivällä on tosi lämmin mut yöllä vielä melko kylmä. Siten ei oikein voi jättää ikkunoita yöksi auki :-\

Sanni

FACEPALM!!! Ilta-Sanomat varoittelee siitä, ettei sateenvarjoa pidä käyttää ukkosella. Varoitellaan myös jättirakeista ja syöksyvirtauksista. Lienee kuitenkin mahdollista että sää tulee olemaan ihan normaalin rajoissa.

Helleraja meni just rikki täällä :)

weatherc

Turun ympäristössä sekä Itämerellä rytisee..