Uutiset:

22.03.2025
FinWX:n ja Ilmatieteen laitoksen välinen säädatan vastaanottopilotti on päättynyt

Säädataa siirtävä datasilta ajettiin alas 22.03.2025 kello 02:00. (22.03.2025, 00:00 UTC).

Ilmatieteen laitoksen terveiset asian tiimoilta voitte lukea täältä.

Main Menu

Japanin tsunami

Aloittaja tito, perjantai, 11.03.2011, 22:05

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

tito

Hirvittävää tuskaa paikallisille ihmisille ja kaaosta saa luonnonvoimat aikaan. :( :(

Tulee mieleen, että mieluimmin pakkasta ja räntäsadetta kuin tuollaista luonnonvoimien näytösten kokemista.
Miten hienoa on tämä pohjoisen vuodenaikojen vaihtelu, varsinkin näin kevättä koti mentäessä. :) :)

Naruskan Ukka Matinpoika

Ukka on seurannut Japanin surullisia uutisia BBC:n kautta pitkin päivää. Surullista katsottavaa on ollut kaikki, mitä näytetty on. Suomen luonnonkatastrofit ovat tämmöiseen verrattuna auttamatta pikkujuttuja, vaikkei niitäkään väheksymän pidä..

Todelliset inhimilliset kärsimykset Japanista tulevat näkyville oikeassa laajuudessaan vasta lähipäivinä. Tosiasiassahan netin kautta tänään nähty aineisto on vain murto-osasta sitä vahinkoaluetta, jota järistykset ja tsunami ovat pyyhkineet.

Täytyy toivoa, ettei joku Japanin ydinvoimaloista lennä vahinkojensa vuoksi taivaan tuuliin ja laajenna tuhoa entisestään.

www.naruska.com

J.Jäntti

Fukushiman vaurioituneen reaktorin ulompi osa lähti muutamia tunteja sitten tuhannen palasina ilmaan, mutta itse reaktorin suojarakennelma ja reaktori ovat tietojen mukaan säilynyt ehjänä. Räjähdys oli arvioiden mukaan vetyräjähdys, eikä suinkaan höyryräjähdys, joka olisi ollut huomattavasti pahempi asia.

Mikä tuossa on häkellyttävintä on se, että räjähdyksestä huolimatta tietojen mukaan neljä ihmistä vietiin sairaalaan murtumien ja ruhjeiden vuoksi. Uutiskuvan antaman näkemyksen mukaan tuollaisesta ei olisi voinut mitenkään järjellä ajateltuna selvitä kukaan lähellä ollut.

Japanin maanjäristyksen suuruusluokka on älyä haastavan suurta: Järistys on siirtänyt Japania 2,4 metriä ja heilauttanut maapallon akselia suuntaansa noin 10cm.
Oma, henkilökohtainen näkemykseni on se, että tuo heilahdus ei globaaliin ilmastoon (esim. vuodenaikojen pituuteen) vaikuttane mitään, sillä akselin siirtymä on niin vähäinen.

Japanin siirtymisestä kertoivat mm. Iltalehti ja CNN
Juha Jäntti
Foorumin ja sivuston ylläpitäjä
Finland Weather Exchange (FinWX)

http://www.finwx.net/
------------------------------------------
Ukkoskausi avattu Suomessa: --.--.2025
Ukkoskausi avattu Helsingissä: --.--.2025
-------------------------------------------
Ukkospäivälaskuri 2025; Helsinki/Viikinmäki
0 ukkospäivää.
------------------------------------------
X, FinWX:n ylläpidon ilmoitukset
------------------------------------------

weatherc

#3
Ruåttalaisen Dagens Nyheterin mukaan tämä järistys ei ollut vielä se "big Tokyo bang" mitä tutkijat tietävät että on tulossa...Oli liian pohjoisessa...

Mitä pistää ihmetyttämään on se että noita ishohkoja järistyksiä on tullut aikaa tiheään viime aikoina...

EDIT:Olin tuntia ennen HS:ää tässä uutisessa, tai sitten HS seuraa FinWX:ää ;D

J.Jäntti

Tyynen valtameren alueen tsunamivaroitus on ohi.
Varoitus peruttiin lauantaine 12.03.2011, kello 08:36 Suomen aikaa.

Tietoja tsunamivaroituksista kiinnostuneille löytyy NOAA:n tyynenmeren tsunamivaroituskeskuksesta (NOAA PWTC), englanniksi tottakai.
Juha Jäntti
Foorumin ja sivuston ylläpitäjä
Finland Weather Exchange (FinWX)

http://www.finwx.net/
------------------------------------------
Ukkoskausi avattu Suomessa: --.--.2025
Ukkoskausi avattu Helsingissä: --.--.2025
-------------------------------------------
Ukkospäivälaskuri 2025; Helsinki/Viikinmäki
0 ukkospäivää.
------------------------------------------
X, FinWX:n ylläpidon ilmoitukset
------------------------------------------

weatherc

Japanin loputtomalta näyttävää järitstyslistaa voi nyt seurata myös täältä:
http://nordicweather.net/index.php?sivu=63&lang=fi

Viikossa yli 500 4.5+ magntudin järistystä 3000 km säteellä...

spege

Kaverini saapui tänään Suomeen Japanista. Hän oli työmatkalla Sendaissa, joka kärsi kovat tuhot. Näytti kuvia oli kyllä todella lohduttoman näköistä. Paikalliset sanoivat että tätä ei saa koskaan kuntoon. Hän kiitti paikallisia että säilyi hengissä, he auttoivat monen ulkomaalaisen turvaan.
FLC foorumissa nimimerkki Speijo.

weatherc

Tatsaiseen tahtiin siellä Japanissa tärisee edelleen vaikka hiljempaa ollut mediassa, USGS:än listan mukaan tänäänkin ollut 28 järitystä jossa magnitudi yli 4.5 josta voimakkain 6.1.

tito

Meidän pohjoismaalaisten pitäisi olla tyytyväisiä verrattuna noihin Japanin olosuhteisiin.

Todella säälittävää ja murheellista, vaikka kärsivällistä kansaa näyttävät olevan, mutta mahtuu sinne monta murheellistakin tragediaa. :'( :'( :'(