Uutiset:

22.03.2025
FinWX:n ja Ilmatieteen laitoksen välinen säädatan vastaanottopilotti on päättynyt

Säädataa siirtävä datasilta ajettiin alas 22.03.2025 kello 02:00. (22.03.2025, 00:00 UTC).

Ilmatieteen laitoksen terveiset asian tiimoilta voitte lukea täältä.

Main Menu

Kakkostasovaroitus Ruotsissa

Aloittaja Sanni, tiistai, 13.07.2010, 10:32

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Sanni

Heipsan!

Estofex on asettanut kakkostasovaroituksen Ruotsiin. Osaisko kukaan sanoa, mitkä mahdollisuudet meillä on saada tuo sama varoitustaso länsinaapurista tänne?  ;D Liitteenä kuva.

J.Jäntti

Lainaus käyttäjältä: Sanni - tiistai, 13.07.2010, 10:32
Heipsan!

Estofex on asettanut kakkostasovaroituksen Ruotsiin. Osaisko kukaan sanoa, mitkä mahdollisuudet meillä on saada tuo sama varoitustaso länsinaapurista tänne?  ;D Liitteenä kuva.

2-tason varoitus on annettu Ruotsiin kovista puuskatuulista, suurista rakeista ja suuresta konvektiivisesta vesisademäärästä johtuen.
Suomea koskee 1-tason varoitusalue. Se ulottuu Länsi-Suomen läänin länsiosasta entisen Oulun läänin länsiosaan ja siitä Lapin läänin länsiosaan, käsivarren Lapin pohjoisinta osaa lukuunottamatta. Varoitus on annettu kovista puuskatuulista ja suuresta konvektiivisesta vesisateesta johtuen, sekä vähemmässä määrin suurista rakeista.
50% salamointivyöhyke kattaa Suomessa Länsi-Suomen läänin lähes kokonaan, äärimmäistä kaakkoisosaa lukuunottamatta, Itä-Suomen läänin länsiosan, koko entisen Oulun läänin ja koko Lapin läänin poislukien pohjoisimman osan.
15% salamointivyöhyke kattaa koko Suomen poislukien Itä-Suomen läänin äärimmäisen itäosan.

3-tason varoitus Tanskan ja etelä-Ruotsin alueella kuoli pois vuorokaudessa, joten itse pidän tuon 2-tason varoituksen tuloa Suomeen mahdollisena, mutta se luultavammin kutistuu tännepäin tullessa lisää. Jos 2-tason varoitus tulee, se koskee todennäköisimmin enää pientä osaa entistä Oulun lääniä ja Lapin lääniä. 1-varoitustason odotan samaa kokoluokkaa.
Juha Jäntti
Foorumin ja sivuston ylläpitäjä
Finland Weather Exchange (FinWX)

http://www.finwx.net/
------------------------------------------
Ukkoskausi avattu Suomessa: --.--.2025
Ukkoskausi avattu Helsingissä: --.--.2025
-------------------------------------------
Ukkospäivälaskuri 2025; Helsinki/Viikinmäki
0 ukkospäivää.
------------------------------------------
X, FinWX:n ylläpidon ilmoitukset
------------------------------------------