Uutiset:

22.03.2025
FinWX:n ja Ilmatieteen laitoksen välinen säädatan vastaanottopilotti on päättynyt

Säädataa siirtävä datasilta ajettiin alas 22.03.2025 kello 02:00. (22.03.2025, 00:00 UTC).

Ilmatieteen laitoksen terveiset asian tiimoilta voitte lukea täältä.

Main Menu

Tarvitsen lämpömittarin.

Aloittaja Naruskan Ukka Matinpoika, perjantai, 12.02.2010, 19:48

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Naruskan Ukka Matinpoika

Olen tumpelo kaikessa rakentamisessa. Sähkövermeet ovat täyttä utopiaa. Mitään sähkötoimista vehjettä en elämänkuunapäivänä ole rakentanut. Enkä rakenna varmaankaan nytkään, mutta tiedän näissä sääihmisissä olevan lämpömittarieksperttejä, kun suunnilleen meillä kaikilla on lämpömittari näissä sääasemissa.

Tarvitsisin nyt veden lämpötilaa mittaavan lämpömittarin. Sen mittauskohde sijaitsee suuren taloni pannuhuoneessa. Siellä on keskuslämmitysvaraaja, jonka sisällä on vuorostaan kierukka, jossa lämpiää tämän talon käyttövesi.

Patteriverkostovaraajan kyljessä on kaksi lämpömittaria. Ne on sellaisia kinkkumittarin näköisiä mekaanisia mittareita, joista toinen on varaajan alareunassa ja toinen yläreunassa. Välttyisin juoksentelemiselta alakerran ja yläkerran väliä, jos kellarikerroksessa sijaitsevasta varaajasta olisi lämpötilanäyttö tähän asuntoomme. Tietäisin yhdellä vilkaisulla varaajan lämpötilan, jonka esimerkiksi saunomaan mennessä pitäisi osoittaa käyttöveden olevan vähintään 60 -asteista, jotta suihkussa riittää vesi. Isollekin porukalle vesi riittää käytännössä rajattomasti, kun varaajan lämpötila on 80 astetta, joka onkin varaajan maksimilämpötila.

Voi helekkari, kun tuli pitkä selostus.

Minkälainen mittari olisi näppärin asentaa ja, ennen kaikkea, mistä sellaisen saisin tilaamalla ostaa. Johtoasennuksiin pystyn ehkä itsekin, jos semmoista työtä mittari vaatii. Langaton olisi tietenkin pirun hieno peli, mutta näyttöpaikan ja mittauspaikan välissä on betonikerrosta tuplasti ja matkaa mittauspisteen ja näyttöpaikan välillä kymmenkunta metriä. Laitan liitteeksi kuvan varaajasta, niin tulevan mittarin anturin paikka selviää. Olettaiisin sen olevan tuossa vihreässä metallilevyssä, koska se on samassa lämpötilassa kuin varaajassa oleva vesikin. Samalla näkyy, miltä mitattava kohde näyttää livenä. Varaaja on 1,3 kuutiometriä tilavuudeltaan. Mihin tässä saa anturin laitettua ja miten?

Ei sen laitteen maltaita tarvitse maksaa, mutta ilmaiseksikaan sellaista toimivaa varmaankaan en saa. Käyttökelpoisuus menee hinnan ohi tässä tapauksessa. Asennuksen helppous on selkeää plussaa hankkeelle. Näyttö täällä asunnossa voisi olla niin selkeä, että ohikulkiessaan lämpötilan voisi ilman lukulaseja lukea.

Kuka auttaa Ukkaa? Palkkioksi annan ainakin kiitoksia niin paljon, että riittää.

www.naruska.com

weatherc

Pistit aika pahan kyllä.

Oregonilla on lisämittarin nimellä kulkeva mittari jossa myös näyttö jossa on 1.5m kaapelilla oleva vedenkestävä anturi. Toimii 2 paristolla. Maksaa pari-kolmekymppiä muistaakseni. Niitä löytyy täältä pieni kasa enemmän tai vähemmän kuluneen näköisiä. Mutta sitä ei saa langattomaksi jollei ole Oregonin konsolia, eikä siitäkään ole mitään takuuta että jaksaako betoniseinien lävitse singnaali tulla...hmm...


tito

Tässä olisi yksi vaihtoehto Finnparttialta. Parempi vaihtoehto noista olisi tuo 230VAC käyttöjännitemalli jolloin ei tarvitse erillistä muuntajaa.
Tuohan voitais asentaa paikalleen vaikka sääoperaattorien kokoontumisen yhteydessä. ;)

jamo


Leksa

Itselläni on käytössä juuri tuo 1-wire systeemi, kaiken näkee koneen näytöltä suoraan. Ohessa kuva omalta näytöltäni  :)

Naruskan Ukka Matinpoika

Kiitos aktiivisuudesta näin alkajaisiksi.

Tietokoneelle ohjaamisessakin on hyvät puolensa, mutta sieluni silmin ja käytännössä näkisin, että varaajan lämpötilaa osoittava jonkinlainen näyttö sijaitsisi jossain keskeisellä paikalla tällaisessa isossa talossa kuin tämäkin sattuu olemaan. Tässä kuljetaan paljonlaisesti esimerkiksi keittiössä, joka on keskellä taloa ja muutenkin olemisen keskellä. Optimitilanne olisi, jos tämä puulämmitteisen talon olennaisin lämpötila olisi näkösällä myös asuntonamme olevan erillisen kaksion sisäeteisen ja vaikka makuuhuoneenkin seinällä, mistä sitä esimerkiksi tulipalopakkasilla voisi vilkaista samalla, kun vilkaisee kelloa tai sitä, onko morsian vielä paikalla.

Erilaisia piuhoja tässä talossa on vedelty kilometritolkulla eri tarkoituksissa, joten sekään ei ongelmia vetämisen puolesta aiheuta. Myöskään lämpötilan tarkkuus ei tarvitse olla sellaista "huippuluokkaa" kuin esimerkiksi PeetBrosin sääasemani lukemat. Kun tiedän varaajan lämpötilan muutamankaan asteen tarkkuudella, niin tiedän, milloin pitää hilippasta pannuhuoneeseen puita kattilaan lisäämään.

Nykyinen vihitty vaimonikin innostui kuultuaan hankkeestani, koska hänkin joutuu tekemään tarkistuksia lämpötilan suhteen päivittäin kipaisemalla portaita kerroksen välin alas ja ylös. Häntä tosin lohdutin sillä, että löysyys strategisissa paikoissa pysyy vähempänä, kun tekee noita pyrähdyksiä. Mulkaisusta päätellen sen olisi voinut jättää toteamatta, mutta toisaalta totuus ei pala tulessakaan.

Tästä koko jutustahan saattaa kehittyä monta vaihtoehtoa. Tosipuheessa kirjoittaessani arvelin, että tämmöisiä vehkeitä on pilvin pimein markkinoilla ihan valitsemiseen asti, mutta ei asia ihan niin taidakaan olla. Kuulostelen mielenkiinnolla edelleen. Jo esitetyt systeemit eivät tietenkään ole laskuista pois. Tietokoneet ovat säätietokonetta lukuunottamatta pääsääntöisesti kuitenkin yöllä kiinni. Lämpötilan tietäminen on vuorostaan usein tärkeää juuri öiseen aikaan ja silloinkin aamuyön tunteina, jolloin ei välttämättä halua itseään virkistää kesken unien alakerrassa käymisellä.

Seuraavat pari viikkoahan ovat ihan sama, yöt taitavat olla repaleisia urheilun ansiosta. Tai sitten ei.

www.naruska.com

Leksa

Itselläni on ollut jo kauan varaajan lämpötilaa mittaamassa normaali kaupasta ostettu langallinen digitaalinen lämpömittari, jatkettuna n. 10 metrin jatkojohdolla, eli on keskeisellä paikalla mistä ohi kulkiessa voi vilkaista varaajan lämpötilaa. Ainut huonopuoli on että tuon mittarin näyttämä pysähtyy 70 aseeseen, mutta siitä alle olevalla lämpötilalla onkin tärkeämpi merkitys  :D  Minun yörytmiini tuo urheilu ei onneksi vaikuta millään lailla   ;)

Naruskan Ukka Matinpoika

Tässä tapauksessa myös korkeimmalla lämpötilalla on sen verran merkitystä, että kattilan luukkumekanismi sulkee vedon + 80 asteessa ja, jos ylikuumenemista syystä tai toisesta tapahtuu, laukeaa siellä järjestelmässä paineen vaikutuksesta kaksikin ylikuumenemisventtiiliä. Kuitenkin näiltä tosin harvinaisilta ylikuumenemisilta ja järjestelmän turhilta laukeamisilta höyryn muodossa välttyisi, jos huomaisi lämpötilan mittarilla olevan esimerkiksi + 90 astetta, mitä se normaalitoiminnassa ei koskaan saisi olla.

Näytöltään + 70 astetta ei siten riitä rauhallisiin yöuniin, jos pakkasella olen tankannut kattilaan yötä varten puoli kuutiota kuivaa koivua. Jos olen vaikka jättänyt vetoluukun ketjun puneelle, niin silloin kattila pääsee lämpenemään ylikuumaksi. Mittarin olisi syytä osoittaa näytössä, että nyt joku asia on pielessä ja vehkeet ylikuumana. Se yö on sitten pilalla ainakin alkuyön osalta, jos kattilahuone täyttyy höyryllä.

www.naruska.com

tito

Vanhoista sähkötarvikkeista löytyi tällainen verkkosähkötoiminen digilämpömittari kooltaa 33x65x75mm, numeron korkeus 15mm ja mittausalue on -50 - +99 astetta. Kuva otettu anturin oltua hetki aikaisemmin kiehuvassa vedessä. Anturijohdon pituus 1,5m mutta voidaan jatkaa tarvittaessa halutun mittaiseksi. Sähkökytkentä onnistuu helposti vaikka pistotulppaliitännällä ja numerot näkyvät selvästi pimeässäkin.
Tämä joutaisi vaikka vahtimaan Naruskan varaajan lämpötilaa, eipä tarvis morsiamenkaan rampata portaikossa edestakaisin. ;D

Naruskan Ukka Matinpoika

Tuo ei vaikuta olevan niin kovin kaukana oikeasta. Tarkkuuskin riittää, jos se kiehuvassa vedessä näytti yhtään lähemmäksi sataa, mitä kuvaushetkellä. Tai näyttäköön kiehuvassa vedessä vaikka mitä, kunhan sen näyttölämpötilan tietää.

Mittausalueen luvut nähtyäni käväisi mielessäni kauhukuva siitä, että mittari joskus näyttäisi pannuhuoneessa alinta lukemaansa -50 C. Talossa saattaa olla putkimiehen tai parinkin paikka auki siinä tilanteessa. Tai jo muutamaa päivää ennenkin sitä...

Kärsään operaattori vasittuna kauppamiehenä tietenkin käynnistää nyt huutokaupan siitä, kuka mittarista eniten tarjoaa. Oikeudenmukaista olisi, jos ainakin hintavaraus ilmoitettaisiin ennen huutokaupan alkua, eikä OstaHeti -hinta olisi aivan pilvissä.

Onko se salaisuus, mikä tuo mittari käyttötarkoitukseltaan on ollut ennen joutumistaan sinne kuuluisaan vanhojen tavaroiden varastoon? Rouva täällä kotosalla vihjaili punanäyttöisestä hänelle kerrottuani, että Kärsään hemmo on häntä juoksuttanut piruuttaan alakerran ja yläkerran väliä. On kuulemma täällä käydessään varmasti tullut tietämään, että saunaveden lämpötila on aiheuttanut ylimääräistä liikuntaa emännän paikalla eläjälle.

Vieläkö Kärsää parempia ehdotelmia on jollain takataskussa?

www.naruska.com