Uutiset:

22.03.2025
FinWX:n ja Ilmatieteen laitoksen välinen säädatan vastaanottopilotti on päättynyt

Säädataa siirtävä datasilta ajettiin alas 22.03.2025 kello 02:00. (22.03.2025, 00:00 UTC).

Ilmatieteen laitoksen terveiset asian tiimoilta voitte lukea täältä.

Main Menu

Mittaritestiä

Aloittaja weatherc, tiistai, 12.01.2010, 22:18

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

weatherc

Hep.
Kaikkea sitä voi nykyään tehdä :)
Testissä on ajaxilla päivittyvät mittarit jotka ovat tehty pelkällä javascriptillä, ilman mitään kuvia.

Homma perustuu suht uuteen <canvas>-tagiin jolla pystyy generoimaan grafiikkaa. Tämä on alunperin keksitty Applen toimesta ja nykyään kaikki suuret selaimet tukevat sitä, paitsi, tottakai, IE, kuinkas muuta. Mutta, ei hätää, siihen on olemassa korjaus-scripti. ;) Joten toimii kaikissa, testattu on FF 3.5, IE8 (molemmat modet), Safari, Crome ja Opera.

Mittarit perustuvat JQuery-javascript-moottoriin sekä Flot-nimiseen käyräpakettiin ja sen pie-käyräpluginiin josta muokattu mittarit.
Juju on siinä että samalla scriptillä saa generoitua kaikki mittarit kun esim. omat nykyiset mittarit haetaan kaikki erikseen serveriltä, yhteensä 8 hakua. Ne ovat myös erittäin muokattavissa, eli jokaiselle mittarille on omat asetukset.

Testisivu löytyy tuolta: http://www.nordicweather.net/flot/pie.html