FinWX Foorumi

Yleiset keskustelualueet => Sivuston ja Foorumin tiedotteet => Aiheen aloitti: J.Jäntti - tiistai, 23.06.2009, 19:01

Otsikko: FinWX:n palvelin siirtyy langalliseen verkkoon
Kirjoitti: J.Jäntti - tiistai, 23.06.2009, 19:01
Asennustyöt FinWX:n sivustoa pyörittävän palvelimen kohdalla on nyt ohi.
25-metrinen verkkokaapeli vedettiin asunnon tekniikkahuoneesta onnistuneesti palvelimen taakse odottamaan asennuksen viimeistä vaihetta.

FinWX:n palvelin kytketään langalliseen verkkoon tänään tiistaina, 23.06.2009 kello 22:00 alkaen.
Sivusto ja Foorumi ovat poissa noin kaksi minuuttia, kun palvelimen langattoman verkkokortin yhteys tukiasemaan katkaistaan ja sisäverkon IP-osoitteet ohjataan palvelimen sisäänrakennetulle verkkokortille.

FinWX:n sivusto ja Foorumi joutuivat eristyksiin lukuisia kertoja langattoman tukiaseman kaaduttua ja langattoman verkon romahdettua sen seurauksena ilman näkyvää tai pätevää syytä. Pitääksemme palvelun tason ja luotettavuuden käyttäjillemme parhaana mahdollisena, katsoimme aiheelliseksi muuttaa tietoliikenne palvelimelta langattomasta yhteydesta langalliseksi.

FinWX:n ylläpito pahoittelee katkoksen aiheuttamaa mahdollista haittaa.
Otsikko: Vs: FinWX:n palvelin siirtyy langalliseen verkkoon
Kirjoitti: J.Jäntti - tiistai, 23.06.2009, 22:09
FinWX:n palvelin on nyt siirretty langalliseen verkkoon onnistuneesti.
Yhteys langattomaan verkkoon katkaistiin kello 22:00 ja verkkokortti irrotettiin langattomasta sisäverkosta kokonaan.
Langallinen verkko kytkettiin kello 22:03 ja jälkitarkistuksien jälkeen sivusto ja Foorumi todettiin toimiviksi.

Siirto päättyi kello 22:05.
Jos havaitsette sivuston ja/tai Foorumin toiminnassa virheitä, ottakaa yhteyttä ylläpitoon joko yksityisviestitse tai sähköpostilla.