Lainaus käyttäjältä: Hade - keskiviikko, 13.08.2008, 03:12
Ei muuta kuin vettä tulee.
Ukkoset on muilla mailla vierahilla.
:(
- ESTOFEX on oudon optimistinen ukkosten ja rajuilman suhteen.
13.08.2008, kello 01:01 Suomen aikaa julkaistussa konvektioennusteessa Kotkasta Poriin ulottuva alue on 1-varoitusvyöhykkeellä ja ukkosvyöhyke kattaa Suomen länsipuolen Rovaniemen korkeudelle saakka.
ESTOFEX:n ennusteen mukaan Itämeren alue luo oivat olosuhteet ilmamassan epävakaudelle, mutta heikko CAPE-arvo pitää kovat ukkoset loitolla, mutta puuskittaiset tuulet tai pystyvirtaukset ovat mahdollisia 1-varoitusalueella.
- Wetterzentrale on samaa mieltä ESTOFEX:n kanssa vähäisestä CAPE-arvosta. Päivälämmön vaikutuksesta CAPE nousee hätäisesti 100-300J/kg ja illalla potentiaali kasvaa 200-300J/kg. Suurin potentiaali on merialueilla 400-500J/kg. LI pyörii -1°C - -3°C:n välillä. Mallinnusten mukaan CAPE-arvot pysyvät merialueilla vakiotasoisesti 400J/kg:n tuntumassa 14.-15.08.2008 väliseen yöhön saakka.
Tästä päivästä tuskin tulee ukkosten kannalta kovin merkityksellistä päivää - vielä vähemmän Pääkaupunkiseudulle tai sen lähiympäristöön.
Isommat sateet nousevat nyt Virosta.
Mutta yksikään salamatutka ei hälytä ukkosista.
Vain Ilmatieteen Laitoksen tutka näyttää rääpäle-ukkosten kuolevan Suomenlahdella.
Mistäs tämän fmi:n tutkan löytää? En ole itse sitä yrityksestä huolimatta bongannut.
Lainaus käyttäjältä: Hade - keskiviikko, 13.08.2008, 17:23
Lainaus käyttäjältä: jermu - keskiviikko, 13.08.2008, 17:03
Mistäs tämän fmi:n tutkan löytää? En ole itse sitä yrityksestä huolimatta bongannut.
Tuosta tämän sivun linkeistä se löytyy Tässä vähän apuja (http://www.finwx.net/forum/index.php/topic,266.0.html)
Jos siellä on täältä kyseltävä "fmi:n" tutka, ;) ;) ;)
Siis onkos ilmatieteenlaitoksella oma ukkostutkansa vai tarkoitatteko nyt testbediä? En mä ainakaan ole ukkostutkaa nähnyt missään, en edes tuolla linkkisivulla :)
Joo, minulla on käytössä myös Ilmatieteen salamatutka.
Farmit.netistä.
LainaaNon kun tietäis mikä tuo "fmi" on.
Suomen ilmatieteen arvauslaitos ;D ;D
Lainaus käyttäjältä: Hade - keskiviikko, 13.08.2008, 21:54
Äääh sehän on sämre talande bätre folk,in kieltä. ;D ;D ;D ;D ;D
FMI = Finnish Meteorological Institute
Ihan englantiahan tuo. :)
Nimitys sivun osoitteen mukaan.
Lainaus käyttäjältä: zeizei - keskiviikko, 13.08.2008, 21:35
Siis onkos ilmatieteenlaitoksella oma ukkostutkansa vai tarkoitatteko nyt testbediä? En mä ainakaan ole ukkostutkaa nähnyt missään, en edes tuolla linkkisivulla :)
Ilmatieteen laitoksella on oma ukkostutkaverkko, mutta Testbediä tässä referoidaan. :)
Ilmatieteen laitoksen vanhentunut tiedonjakopolitiikka istuu visusti heissä. Sen näkee esim. noiden kolmiomitattujen salamapaikannusten kohdalla. Niistä saadaan tipottain tietoa silloin tällöin, sanottakoon, että noin suunnilleen kerran vuodessa jos oikein vihainen, tuhoa aiheuttava myräkkä pääsee käymään maassa, mikä on hirvittävän sääli, sillä noista tiedoista olisi paljon apua. Tietoa saisi maksamalla nipun €uroja, mutta sille tielle en lähde.
Ilmatieteen laitoksen Testbedin sadetutkassa havaitaan ukkoset yleisesti siitä, että ne ovat kovimman sateen kaikuja (kirkkaan violetti väri punaisen alueen sisäpuolella, joka keskittyy pienelle alueelle).