FinWX Foorumi

Yleiset keskustelualueet => Rajuilmat ja ukkonen => Aiheen aloitti: Pes - lauantai, 06.12.2014, 17:27

Otsikko: Sattumia sääkameralta
Kirjoitti: Pes - lauantai, 06.12.2014, 17:27
Poistelin Picasan webalbumin kuvia ja tuli vastaan pari kuvaa joita en vielä raskinut poistaa.  Stilkuvan ajoitus on sattunut kohilleen. Olis ollut mahdollisuus useampaankin salamakuvaan mutta sähköt olivat menneet poikki ja kuvaus loppui siihen. Nykyään kaikki laitteet on UPSin takana joten kuvaa tulee jatkuvasti vaikkä sähköä ei ole saatavillakaan. Onhan nuo iskut nähtävänä videollakin linkissä http://jussilanet.com/video0711.html 1-2.7.2011 päivien videoissa.
Otsikko: Vs: Sattumia sääkameralta
Kirjoitti: J.Jäntti - lauantai, 06.12.2014, 18:16
MOVE: Siirretty Rajuilmat ja ukkonen-palstalle, sopii paremmin aiheeseen. ;)

Aika hyviä sattumia, etenkin kun ajoitus on osunut noin hyvin kohdalleen. Harvemmin tasaisesti kuvaa ottava kamera onnistuu taltioimaan salamat noin näppärästi.
Se olisi tietty eri juttu, jos nuo kuvat olisivat otettu liikkeentunnistus päällä. Silloin tosin olisit saanut paljon enemmän kuvia (ja huteja).

Itselläni jäi tämän kuluneen kesän ukkoset kokonaan havainnoimatta, mutta eiköhän vuosi 2015 mahdollista revanssin.