FinWX Foorumi

Yleiset keskustelualueet => Rajuilmat ja ukkonen => Aiheen aloitti: Snowi - maanantai, 30.05.2011, 22:25

Otsikko: 01.06.2011
Kirjoitti: Snowi - maanantai, 30.05.2011, 22:25
Ajattelin avata tämän päivän jo vähän aikaisemmin, sillä nyt näyttää siltä, että ensi keskiviikosta on tulossa vuoden tähän asti kovin ukkospäivä  :). Kesäkuu siis aloitetaan todennäköisesti heti kunnon ukkosilla.
Oma wxsim-ennuste on ennustanut jo pitkään wxsimin omalla ukkosasteikolla 3-4 lukemia. Yli 2 tarkoittaa ukkosriskin olevan koholla ja yli 4 arvot todennäköisiä ukkoskuuroja ja mahdollisesti voimakkaita. Ennusteen mukaan kastepiste olisi korkeimmillaa 14 asteessa, joka siis on jo aika reipas lukema. Kunnon hellettähän keskiviikolle on luvattu joten se nostaa heti ukkosriskiä  :)

Myös ilmatieteen laitos ennustaa ukkosien olevan todennäköisiä ja mahdollisesti jopa voimakkaita. Pätkä HS:n uutisesta:

"Kainuusta Poriin ulottuvan linjan pohjoispuolella on sen sijaan huomattavasti viileämpää. Päivälämpötila jää noin 15 asteeseen, ja alueella saatetaan saada voimakkaitakin ukkoskuuroja.
'Siitä saattaa tulla kesän ensimmäinen kunnon ukkospäivä', Korpela sanoo. Hän kuitenkin lisää, ettei ukkosten esiintymistä voida vielä sanoa varmaksi."
Otsikko: Vs: 01.06.2011
Kirjoitti: finilves - maanantai, 30.05.2011, 22:49
Päivällä katselin Vuokatin tutkaa, onko siinä suuntaus kohdallaan, minun mielestä sitä pitäisi kääntää ainakin 20 astetta myötäpäivään.
Otsikko: Vs: 01.06.2011
Kirjoitti: Snowi - maanantai, 30.05.2011, 23:25
Lainaus käyttäjältä: finilves - maanantai, 30.05.2011, 22:49
Päivällä katselin Vuokatin tutkaa, onko siinä suuntaus kohdallaan, minun mielestä sitä pitäisi kääntää ainakin 20 astetta myötäpäivään.

Pitäisi olla asteen tarkkuudella säädetty juuri pari päivää sitten. Suuntaus tehtiin Kainuun alueella olleen myräkästä saadun datan perusteella ja kalibroinnin jälkeen solut osuivat erittäin hyvin kohdalleen. Vertailu kohteena toimi sekä rakentaja.fi tutka että RaPu-tutkakuva.
Mihin oikein vertasit näitä tämän päivän iskuja? Sillä aina kannattaa verratta johonkin lähteeseen, josta saa erittäin tarkat tiedot salamoista, tosin yleensä vain maasalamoista. Yksi hyvä on rakentaja.fi:n sääpalvelu, mutta se vaatii rekisteröitymisen. Yksittäisten iskujen perusteella ei suuntauksia kannata tehdä, kuten weatherc aikaisemmin sanoi, vaan solujen perusteella. Tosin jonkinlaisen suuntauksen saa jo yksittäisistä salamoistakin.
Otsikko: Vs: 01.06.2011
Kirjoitti: finilves - maanantai, 30.05.2011, 23:43
Minä vertasin liminkaan päivällä. Sinulla tarttui solu Kemi- Ranua akselille ja Limika näytti Kuusamon lähelle.
Voihan se olla että molemmat näytti liian pitkälle. Oulussa oli tänään sellainen keli, että ukkosta voi olla vaikka missä.
Minä seurasin tässä enne, josta päättelin että on sama virhe, mikäli kohdistanut voi olla oikeassa.
Otsikko: Vs: 01.06.2011
Kirjoitti: Snowi - maanantai, 30.05.2011, 23:58
Jaa tarkoitat tuota solua. Se meni itseasiassa liian pitkälle ja tämä johtui siitä, että pohjoista puolta ei ole vielä päästy kovin hyvin kalibroimaan, soluja siellä kun ei ole kauheesti vielä ollut. Ilmeisesti sekä Vuokatti että Liminka näytti solun selvästi väärään paikkaan, sillä oikeasti se sijaitsi aika tarkalleen Pudasjärven kohdilla, vähän sen oikealla puolella. Tästä solu sitten matkasi kohti Kuusamoa, mutta ehti kuihtua jo ennen puolta väliä. Tosin myös Kuusamossa esiintyi pienoista salamointia 13:30 aikoihin.
Suuntaus oli siis Vuokatin tutkalla juuri oikea, mutta solu vain meni 100km liian pitkälle. Pitää yrittää kalibroida toi solu kohdilleen huomisella.

Kalibrointi ja muu vertailu kannattaa siis aina tehdä jonkun "virallisen" lähteen mukaan, eikä yksittäisen ukkostutkan mukaan. Kolmiomittausdata on hyvä vaihtoehto ja sitten tosiaan toi rakentaja.fi tutkakuva tai erälehden tutkakuva.
Otsikko: Vs: 01.06.2011
Kirjoitti: Snowi - tiistai, 31.05.2011, 18:51
Nyt on sitten FMI:n puolelta annettu oranssit ukkosvaroitukset näille alueille: Etelä-Pohjanmaa, Kainuu, Keski-Suomi, Pirkanmaa ja Pohjois-Savo. Samoilla alueilla on myös rankkasateen varoitus, jossa varoitetaan vettä satavan pahimmillaan tunnissa yli 20mm. GFS-karttojen perusteella voimakkainta salamointi olisi Pohjois-Savon ja Kainuun alueella siinä kello 14.00-17.00 paikkeilla. Jos parasta paikkakuntaa rajun ukkosmyrskyn bongaamiselle pitäisi sanoa, niin Iisalmi voisi osua aika hyvin kohdalleen, mutta sen näkee sitten huomenna  :)

Myös Viron ja Latvian alueella näyttäisi olevan huomenna voimakasta salamointia, joten Etelä-Suomen ukkostutkat saavat ainakin kalibrointidataa  :)
Otsikko: Vs: 01.06.2011
Kirjoitti: teutari - tiistai, 31.05.2011, 20:30
Lainaus käyttäjältä: Snowi - tiistai, 31.05.2011, 18:51
Myös Viron ja Latvian alueella näyttäisi olevan huomenna voimakasta salamointia
Riikassa näyttäisi iltapäistä alkaen olevan aikamoista välkettä. :)
Otsikko: Vs: 01.06.2011
Kirjoitti: Snowi - keskiviikko, 01.06.2011, 00:38
Nyt myös myrskyvaroitus.com on antanut pienelle alueelle maksimivaroituksen, eli vaaleanpunaisen vaarataso 3:n. Vielä odotellaan estofexin uutta ennustetta.
Otsikko: Vs: 01.06.2011
Kirjoitti: Sanni - keskiviikko, 01.06.2011, 09:50
Jo olisi aikakin! Mulla on nimittäin muutamana iltana särkeny päätä niin maan perusteellisesti ettei edes iskiaslääkkeet ole auttaneet ja näin ollen pääsykokeisiin lukemisen aloittaminen on pahasti viivästynyt eikä työasiatkaan luista. :D Mutta se ei ole painavin syy miksi odottelen ukkosia. Epäreilua on vaan se että kovimmat ei varmaan osu tänne.

Aamulla tosin jo ennen seitsemää oli niin lämmin että voi toden teolla sanoa kesän alkaneen! +17 astetta näytti silloin fmi:n mittari. Kosteata on myös. Sääolot ainakin mahdollistaa ukkoset jos ei muuten. Ei kun odottelemaan ja kamera mukaan asioille :)
Otsikko: Vs: 01.06.2011
Kirjoitti: Snowi - keskiviikko, 01.06.2011, 13:24
Nyt on ainakin Kainuun pohjoisosissa aikamoinen salamointi käynnissä ja tuo ukkossolu sen kuin kasvaa. Sadetutkakuvan mukaan sadekin lienee aikamoista, sillä alue on lähes täysin tuon tummanpunaisen värinen. Oulussakin näyttäisi olevan ihan mukava tulvasade tällä hetkellä  ;D
Otsikko: Vs: 01.06.2011
Kirjoitti: Snowi - keskiviikko, 01.06.2011, 18:22
Kainuussa ja tuolla Keski-Suomen paikkeilla myllertää nyt ihan kunnolla, pitää vaan toivoa, että pahemmilta myrskytuhoilta vältytään, sillä sen verran voimakasta tuo salamointi on. Tosin Kainuussa näyttää menneen ainakin sähköjä poikki: http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Ukkonen+katkoi+s%C3%A4hk%C3%B6j%C3%A4+Kainuussa/1135266590656

Tällä hetkellä siinä Jyväskylän yläpuolella on valtava järjestäytynyt ukkosrintama, joka on matkalla suoraan kohti Kainuuta. Tämä solu voi aiheuttaa vielä enemmän vahinkoa kuin jo edeltäneet solut. A-J Punkka puhui eilen jopa supersolujen mahdollisuudesta, joten tämä iso järjestäynyt solu voi olla jo aika lähellä.
Otsikko: Vs: 01.06.2011
Kirjoitti: finilves - keskiviikko, 01.06.2011, 19:51
Mikä näissä päivä ennätys on, Vuokatilla tuli 40 tuhatta tuli täyteen
Otsikko: Vs: 01.06.2011
Kirjoitti: Snowi - keskiviikko, 01.06.2011, 20:53
Lainaus käyttäjältä: finilves - keskiviikko, 01.06.2011, 19:51
Mikä näissä päivä ennätys on, Vuokatilla tuli 40 tuhatta tuli täyteen

Todennäköisesti menee 50000 rikki  ;D. Klaukkalan ukkostutkalla ei olla päästy lähellekään tälläisiä lukemia. Edes tuo viime vuoden eteläisen Suomen kovin ukkosmyräkkä 8.8.2010 ei päässyt lähellekään samaan, vaan silloin kokonaismäärä oli noin 25000 ja edes minuuttimäärässä ei päästy samoihin lukemiin. Tosin täällä etelässä ei noin pitkäkestoisia ukkosia ikinä ole, ja muutenkin rajuimmat ukkoset on juuri tuolla Suomen keskiosissa, mistä järvet antavat vielä lisävoimaa.
Liminka pääsi puolestaan viime vuonna aika huimiin lukuihin. En tarkalleen muista kuinka paljon, mutta oisko jopa 100,000 mennyt rikki?
Otsikko: Vs: 01.06.2011
Kirjoitti: weatherc - keskiviikko, 01.06.2011, 20:55
LainaaMikä näissä päivä ennätys on, Vuokatilla tuli 40 tuhatta tuli täyteen
Siinä 100k:n paikkeilla meidän Suomalaisilla tutkilla, maailmalla satoja tuhansia...  ;D
Otsikko: Vs: 01.06.2011
Kirjoitti: Snowi - keskiviikko, 01.06.2011, 21:45
Pieniä tuhoja näyttäisi olevan siellä täällä, mutta ilmeisesti suuremmilta tuhoilta vältyttiin. http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Ukkosmyrskyt+sekoittivat+liikenteen+ja+katkoivat+s%C3%A4hk%C3%B6j%C3%A4/1135266593011
Otsikko: Vs: 01.06.2011
Kirjoitti: jamo - keskiviikko, 01.06.2011, 22:07
Lainaus käyttäjältä: Snowi - keskiviikko, 01.06.2011, 20:53

Liminka pääsi puolestaan viime vuonna aika huimiin lukuihin. En tarkalleen muista kuinka paljon, mutta oisko jopa 100,000 mennyt rikki?

Noo, ei aivan kuitenkaan. Tämä päivä saattaa mennä top viiden joukkoon.

jamo
Otsikko: Vs: 01.06.2011
Kirjoitti: Snowi - torstai, 02.06.2011, 01:41
Ei mennyt aivan 50000 rikki vaan tulokseksi tuli vähän yli 48000. On tuo rintama kyllä sitkeä, sillä edelleenkin se salamoi tuolla Vuokatin tasolla rajan tuntumassa. Sinne on syntynyt jatkuvasti uusia salamoivia pilviä, mutta kyllä sen on pakko kohta puoliin hiipua.

Ihme että Vuokatista ei sähköt lähteneet, olisi sammunut salamoiden mittaus heti alkuunsa. Onneksi Rovaniemellä on ukkostutka upsin takana  :)