Uutiset:

22.03.2025
FinWX:n ja Ilmatieteen laitoksen välinen säädatan vastaanottopilotti on päättynyt

Säädataa siirtävä datasilta ajettiin alas 22.03.2025 kello 02:00. (22.03.2025, 00:00 UTC).

Ilmatieteen laitoksen terveiset asian tiimoilta voitte lukea täältä.

Main Menu

ISS:n huoltoalus pudotetaan ilmakehään

Aloittaja J.Jäntti, perjantai, 05.09.2008, 23:59

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

J.Jäntti

Lainaus käyttäjältä: "Tähdet ja Avaruus,url=http://www.avaruus.fi/]http://www.avaruus.fi/[/url]"]
Jules Verne tuhotaan ilmakehässä

Syyskuun lopussa Tyynen valtameren yllä on luvassa ilotulitus, kun ESAn automaattinen huoltoalus Jules Verne ohjataan palamaan ilmakehässä. Aluksen lastina on silloin 6,5 tonnia jätettä. Huoltoaluksen on määrä irrottautua Kansainvälisestä avaruusasemasta 5. syyskuuta.

Avaruudessa viettämänsä noin puolen vuoden aikana Jules Verne on osoittanut lähes täydellistä toimivuutta. Sen automaattitelakointi avaruusaseman kanssa sujui ongelmitta, ja myös avaruusaseman rataa on pystytty nostamaan käyttämällä huoltoaluksen moottoreita.

Huoltoaluksen tuomat tarvikkeet on nyt siirretty avaruusasemalle ja niiden tilalle on kuormattu jätteitä, jotka tuhoutuvat aluksen mukana ilmakehässä.

Kansainvälinen avaruusasema ja huoltoalus ovat kuluvan viikon aikana havaittavissa Etelä-Suomesta noin neljän minuutin ajan kerrallaan aamutaivaalla. Seuraavan kerran Kansainvälinen avaruusasema ja mahdollisesti myös huoltoalus ovat nähtävissä syyskuun lopussa iltataivaalla.

Lue lisää ESAn sivuilta (englanniksi)
Heavens-aboven ennusteet satelliittien havainnointiin (englanniksi)

Kuusi ja puoli tonnia jätettä plus huoltoalus...
Aika tehokas tapa polttaa roskia, jos ei mitään muuta - ja aika kalliskin, sillä tuo huoltoalus tuskin oli mikään kahden Euron peltipurkki.
Juha Jäntti
Foorumin ja sivuston ylläpitäjä
Finland Weather Exchange (FinWX)

http://www.finwx.net/
------------------------------------------
Ukkoskausi avattu Suomessa: --.--.2025
Ukkoskausi avattu Helsingissä: --.--.2025
-------------------------------------------
Ukkospäivälaskuri 2025; Helsinki/Viikinmäki
0 ukkospäivää.
------------------------------------------
X, FinWX:n ylläpidon ilmoitukset
------------------------------------------

Jukka S.

Toinen vaihtoehto olisi ollut se jättää kiertämään avaruusromuna maapalloa ja se ei ainakana olisi ollut hyvä idea. Alus rakennettiin alunperinkin kertakäyttöiseksi. Seuraava ATV, nimeltään Johannes Kepler, on suunnitelmissa laukaista matkaan 1. kesäkuuta 2010.