Uutiset:

22.03.2025
FinWX:n ja Ilmatieteen laitoksen välinen säädatan vastaanottopilotti on päättynyt

Säädataa siirtävä datasilta ajettiin alas 22.03.2025 kello 02:00. (22.03.2025, 00:00 UTC).

Ilmatieteen laitoksen terveiset asian tiimoilta voitte lukea täältä.

Main Menu

31.07.2014

Aloittaja Sanni, torstai, 31.07.2014, 01:11

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 2 Vieraat katselee tätä aihetta.

J.Jäntti

Ukkoset tekivät Lohjan alueella ja vähän muuallakin täydet oharit. Jännä piirre oli se, että taas voitiin suunnilleen vetää viivottimella linja länsi-itä suunnassa maan poikki niin, että pohjoislinja kulki suunnilleen Salosta Lappeenrantaan ja eteläinen linja Suomen ja Viron valtionrajojen kohdille. Noiden linjojen välissä oli hiljaista, vaikka yli paineli sadealue paikoittain suhteellisen kovaakin sataen.

Paras saavutus Pääkaupunkiseudulla oli Turunväylän, Helsingin puoleinen pää, jossa tuli vettä varsin hulppeasti hetken aikaa, täysin ilman salaman salamaa.
Iltaa myöten keli selkeni nopeasti ja kello 19 aikaan Lohjalla aurinko paistoi käytännössä pilvettömältä taivaalta.
Juha Jäntti
Foorumin ja sivuston ylläpitäjä
Finland Weather Exchange (FinWX)

http://www.finwx.net/
------------------------------------------
Ukkoskausi avattu Suomessa: --.--.2025
Ukkoskausi avattu Helsingissä: --.--.2025
-------------------------------------------
Ukkospäivälaskuri 2025; Helsinki/Viikinmäki
0 ukkospäivää.
------------------------------------------
X, FinWX:n ylläpidon ilmoitukset
------------------------------------------

Naruskan Ukka Matinpoika

Oharit teki koilliseen kulkenut ukkossadealue Naruskallakin. Eilen ehtoolla oli muutama kaukainen jyrähdys, mutta sinne taisi mennä isoimmat ongelmat Venäjän puolelle. Heillä on noilla Lapin ja Kainuun alueilla tuolla puolella enempi asumatonta aluetta, missä joutaa ukkonen riehua. Eikä tainnut olla isompaa metsäpalonkaan vaaraa, koska vettä tuli rytinän seassa paljonlaisesti.

Ukan enimmät havainnot eiliseltä rajoittuvat sateeseen, jota kertyi eilisen aikana 35 milliä. Varotoimenpiteenä olivat tietokonevermeet suurimmaksi osaksi riisutut johdoistaan. Sääkone kuitenkin pyörii riskillä. Lyhyt sähkökatkos oli puoliltaöin, mutta se kesti vain vartin verran. Lappi pääsi siis vähällä, mutta täältä otetaan osaa niihin vaikeuksiin, joita uutiset kertovat tapahtuneeksi etelämpänä.

Helteestä ei täällä edelleenkään tiedetä mitään. Lämmöt nyt aamusta 16 astetta, mutta nahkeutta on ulkoilmassa havaittavissa eilisen jäjiltä.

www.naruska.com

spege

Nyt pääsin tänne kirjoittamaan. Nyt pystyn aktiivisemmin keskustelemaan, kun sairaus on paremmalla puolella. Lääkärin sanoi salamabongaukset tekevät hyvää ihmiselle näköjään.

Oli mukava herätys tuona aamuna puoli neljän aikaan, kuului mukavasti jyrähdyksiä. Tunnin ajan ukkonen oli päällä ja vettä tuli runsaasti. Sitten vielä illalla muutama jyrähdys ja puuska joka vei sähköt hetkeksi pois.
FLC foorumissa nimimerkki Speijo.

Leka


Sääasema Vilppula - Davis Vantage Pro2 Wireless