Uutiset:

22.03.2025
FinWX:n ja Ilmatieteen laitoksen välinen säädatan vastaanottopilotti on päättynyt

Säädataa siirtävä datasilta ajettiin alas 22.03.2025 kello 02:00. (22.03.2025, 00:00 UTC).

Ilmatieteen laitoksen terveiset asian tiimoilta voitte lukea täältä.

Main Menu

Kevät 2013

Aloittaja Jussa, lauantai, 02.03.2013, 12:15

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Jussa

Täällä maaliskuun yhdeksän ensimmäisen vuorokauden keskilämpötila hurjat -15.5 :o Se taitaa olla peräti 8-9 astetta alle FMI:n normin. Tammikuun keskilämpötila oli siis -10.3 ja helmikuun vain -7.7 ;D Naruskalla taidetaan pistää vielä kovemmat lukemat tauluun maaliskuun osalta?

Naruskan Ukka Matinpoika

Naruskalla mennään -17,7 asteessa, eli ihan talvista maaliskuuta. Helmikuuhun verrattuna hyvinkin talvista. Tuuli vielä hyytää lähes päivittäin. Lumi ei juurikaan lisäänny, eikä vähene, vaan samoilla senteillä pyöritään jumissa 80:n sentin kahta puolen.

Päivän piteneminen kuitenkin kuittaa talven tunnusta ainakin osan. Pihavalot voi kohta laittaa kesäteloille, vaikkakaan ei ihan vielä... ;)

Laitan tähän kuvan puukiipijäporostamme Täplästä, joka kaluaa ensi talven polttopuukasasta pintapuiden jäkälät parempiin suihin. Hieman arveluttaa, milloin jalakapoikkiporonlihoja joutuu tässä nostelemaan kuivalihahäkkiin.  :o

www.naruska.com

miihkali

Kylläpä taas alkoi nälättämään!

Naruskan Ukka Matinpoika

Aika mautonta se on tuo koivujäkälä. Luovutan ihan mieluusti sen poroille...

www.naruska.com

Soccer

taitavat viihyttää naruskan isäntää kun ei ole muitakaan kiireitä(karhuja)

uskela

Hämeenkyrössä -8,7 maaliskuun keskilämpö tähän mennessä (n.6 astetta alle FMI)
aamulla syntyi jo toistamiseen viikon sisällä maaliskuun uusi pakkasennätys, joka on nyt siis -25,8
Lähimmän virallisen aseman eli Pirkkalan lentoaseman kylmin maaliskuu on ollut v.2006, jolloin keskilämpötila oli -7,9 ja kylmin lukema on v.1981
jolloin pakkanen laski -29,1. 
Sääasema Hämeenkyrö, uskela
http://koti.mbnet.fi/vp2

miihkali

Tänä aamuna jälleen Foreca sekä Meteogroup tarjosivat Lake Crossiin -22C, mutta erehtyivät reilulla seitsemällä asteella liian alas. Hieraisin aamulla kuuden pintoihin silmiäni, sillä omat vimpaimet tarjosivat -14.4C. Kerrostalon keskusimurikin (katkaisu -15C) kävi suuremmalla nopeudella, joten oli omiin enemmän uskominen. Tämä taisi olla jo kolmas kerta, kun isojen firmojen täsmäsäät elävät omaa elämäänsä. Kevät nopeine lämpötila- ja kosteusvaihteluineen tuntuu olevan kinkkistä aikaa arvioida seutua, jolla ei ole isommin säähavaintopisteitä. Olenkin tarkistellut asiat enimmäkseen Paltamon sääasemalta, joka ei ole hirveän kaukana. FMI:n asema on korkealla, joten sen tiedot voi ohittaa huoletta.

Paikkakunnan lievästä mäkisyydestä johtuen paikalliset lämpötilat tuntuvat heiluvan monta astetta riippuen missä päin ollaan. Omakotitalossa 150m päässä isäntä havannoi aina nelisen astetta enemmän pakkasta kuin meikäläinen. Tämä kovalla pakkasella. Toiseen suuntaan mennessä ollaan sitten vastaavasti saman verran lämpimämmän puolella. Näistä sitten keskiarvo, niin saattaa olla aika lähellä oikeaa?

Karkeaa havainnointia käytän myös, sillä mikäli ohimenevä mummo antaa rollaattorin rallattaa alamäkeen huivi hulmuten, tällöin on siedettävä keli pakkasen puolesta. Jos taasen usein ohikulkeva alan mies kaljakasseineen ei ota huikkaa joka viidellekymmenelle metrille, silloin on liian kova pakkanen eli huono lenkkeilykeli.

Jussa

Tänne taas yölämpötilaennusteet menee auttamattomasti alakanttiin. Lupaillaan -18 - -20 ja toteutuma -30 pintaan, niin viimeyönäkin ja näyttää olevan tulevana yönä myös.

Leka

Näyttää siltä että saattaa olla useammatkin lumityöt huomenna edessä >:(

Sääasema Vilppula - Davis Vantage Pro2 Wireless

Naruskan Ukka Matinpoika

Kovin on lämpötilaltaan monenlaista ilmamassaa liikenteessä täällä Naruskalla. Naruskajokivarressa olevat Lohikallio ja FMI Naruska ovat puolenkymmentä astetta Ukan asemaa kylmempänä. Viimeisen tunnin aikana Ukan seuraillessa omaa mittaria hiukan tarkemmin, on lämpötila milloin kylmenemässä, milloin lämpenemässä 7-8 astetta tunnissa.

Pohjoisesta tuulee. Kolmen aseman lämpötilaerot vaihtelevat puolenkymmenen asteen haitarissa, -20 lämpimimmillään ja -26 kylmimmillään. Samalla kellonlyömällä.

Kolmeakymppiä kolistellaan ilmeisesti ensi yönä taas. Taitavat ennusteetkin ilmoitella tähän selekoseen niitä lukemia, joskin vaihtelua on, kuten edellä kerroin. ;) :o

www.naruska.com