Uutiset:

22.03.2025
FinWX:n ja Ilmatieteen laitoksen välinen säädatan vastaanottopilotti on päättynyt

Säädataa siirtävä datasilta ajettiin alas 22.03.2025 kello 02:00. (22.03.2025, 00:00 UTC).

Ilmatieteen laitoksen terveiset asian tiimoilta voitte lukea täältä.

Main Menu

09.06.2008

Aloittaja J.Jäntti, maanantai, 09.06.2008, 08:33

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 3 Vieraat katselee tätä aihetta.

J.Jäntti

Aamuyön pimeinä tunteina, noin puolitoista tuntia vuorokaudenvaihteen jälkeen, tuli tyly herätys: Ukkostutkan "Close Range/Proximity Alarm" pamahti päälle.
Jännintä koko hommassa oli se, että tuo häly napsahti päälle sellaisilla tutkan asetuksilla, jossa tutka on ihan oikeasti lähes umpikuuro.

Ukkossolu oli tutkan mukaan muodostunut rannikolle, Helsingin itäpuolelle ja räpsähteli(?) siellä päin. Outoa tässä oli se, että yhtään jyrinää ei kuulunut, enkä sääasemalta käsin havainnut yhtään salamaniskua, vaikka tutka niitä rekisteröikin. Kello oli tosin sananmukaisesti "miljoona", joten en jaksanut verrata muita tutkia enää siinä vaiheessa.

Nyt, kun on nukuttu hyvät(?) yöunet (noin neljä tuntia) ja aamu sääasemalla on valjennut puolipilvisenä ja poutaisena, on ollut riemukasta havaita, että ukkonen se jaksaa vieläkin rytistä. Keski- ja Itä-Suomessa näyttää olevan pientä aktiviteettia havaittavissa, mikä on lupaus tulevasta.

Wetterzentrale.de-sivuston mukaan Pääkaupunkiseudulle ei ukkosta ole tiedossa tänään, mutta Tiistai-iltapäivästä alkaen taas yön tunneille saakka olisi ukkosta - jos 36 tunnin sisällä eivät ennusteet muutu.
Juha Jäntti
Foorumin ja sivuston ylläpitäjä
Finland Weather Exchange (FinWX)

http://www.finwx.net/
------------------------------------------
Ukkoskausi avattu Suomessa: --.--.2025
Ukkoskausi avattu Helsingissä: --.--.2025
-------------------------------------------
Ukkospäivälaskuri 2025; Helsinki/Viikinmäki
0 ukkospäivää.
------------------------------------------
X, FinWX:n ylläpidon ilmoitukset
------------------------------------------

meteorologi

Lainaus käyttäjältä: Hade - maanantai, 09.06.2008, 10:27
Oletettavasti tuossa viivojen risteymäalueella on aktiviteettia ??



Havaitsin 5 aikaan yöllä hieman jyrinää. Ei mitään mullistavaa ukkosta ollut.