Uutiset:

22.03.2025
FinWX:n ja Ilmatieteen laitoksen välinen säädatan vastaanottopilotti on päättynyt

Säädataa siirtävä datasilta ajettiin alas 22.03.2025 kello 02:00. (22.03.2025, 00:00 UTC).

Ilmatieteen laitoksen terveiset asian tiimoilta voitte lukea täältä.

Main Menu

Talvi 2010-2011

Aloittaja Jussa, torstai, 25.11.2010, 15:41

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 4 Vieraat katselee tätä aihetta.

Jussa

Juu, äkkiä vaihtelee keli, täällä tuli jäätävää vettä iltapäivästä. Nyt sääasemassa vilkkuu myrskyvaroitus, toki tuo taitaa mennä tuosta norjan ja ruotsin puolelta ohi, voimakkaalta kyllä näyttää.

Snowi

Lainaus käyttäjältä: Naruskan Ukka - keskiviikko, 15.12.2010, 21:29
Jos te siellä etelämmässä kärvistelette vuorostanne pakkasen kourissa, niin Ukka voi lohduttaa teitä sillä, että kymmenen asteen pakkasessa ei näissä tuulilukemissa ulkotöihin juurikaan mieli tee... ;D

Tuossa olet varmasti oikeassa, nimittäin äsken kun menin ulos nopeasti t-paita päällä vaihtamaan tuon yhden pikku lämpömittarin paristot, meinasin jäätyä jo tuolla pikku matkalla. Tosin eihän tuolla ulkona ole tarkoitus t-paidalla tälläisillä keleillä liikkua, mutta ihan nopea käväisy ei haittaa, vaikka meinasi jäätyä alta sekunnissa  ;D

Lainaus käyttäjältä: Jussa - keskiviikko, 15.12.2010, 21:37
Juu, äkkiä vaihtelee keli, täällä tuli jäätävää vettä iltapäivästä. Nyt sääasemassa vilkkuu myrskyvaroitus, toki tuo taitaa mennä tuosta norjan ja ruotsin puolelta ohi, voimakkaalta kyllä näyttää.

Tuo myrsky näyttää todella voimakkaalta, ainakin pilvien perusteella. Rintama on suorastaan jättimäinen. Juuri tuo on se rintama, jota tässä nyt veikkaillaan että miten osuu tänne etelään vai osuuko ollenkaan. Muuten se tulisi tänne heittämällä, mutta koillisesta on tulossa samaan aikaan voimakas korkeapaine, joka työntää tätä myrskyrintamaa takaisin Ruotsin suuntaan. Kaikki riippuu nyt siitä kumpi rintama voittaa tuon taistelun, mutta uskon ainakin tuolla Turun seudulla lunta tulevan ja mahdollisesti täällä pääkaupunkiseudullakin. Hyvällä/huonolla tuurilla lunta saattaa tulla oikeen kunnollakin, mutta tällä hetkellä lumisateet näyttävät jäävän vähäisiksi.

J.Jäntti

Etelä- ja Länsi-Suomen läänin sääasemilla alkaa olemaan melkoisen kylmät kelit.
Lämpötila alkaa olemaan useammalla FinWX-asemalla jo -20°C tai sen alapuolella.

Kannelmäen sääasemalla ollaan vielä -20°C lämpimämmällä puolella (jos sitä sellaisella termillä on järjellistä/lohdullista kutsua) ja asemalle on pöllähtänyt mereltä eräänlaista "merisavua", joka myös tiivistyy jääneulassateeksi. Sumuisuus pudottaa asemalla näkyvyyden noin 350 metriin tällä hetkellä. Mikä tässä ilmiössä on hyvin omalaatuista, on se, että FMI Testbed:n tutkakuva ei näytä yhtään mitään. :)

Toinen hauska piirre on se, kuinka nurinkurinen sää on tällä hetkellä; Lapin läänissä FinWX Salla-96 (Naruska) näyttää hieman alle -10°C ja Itä-Suomen läänin asemat -10°C molemmin puolin. Meren vieressä olevat läänit sen sijaan ovat nyt hyvin kylmissä olosuhteissa.
Juha Jäntti
Foorumin ja sivuston ylläpitäjä
Finland Weather Exchange (FinWX)

http://www.finwx.net/
------------------------------------------
Ukkoskausi avattu Suomessa: --.--.2025
Ukkoskausi avattu Helsingissä: --.--.2025
-------------------------------------------
Ukkospäivälaskuri 2025; Helsinki/Viikinmäki
0 ukkospäivää.
------------------------------------------
X, FinWX:n ylläpidon ilmoitukset
------------------------------------------

weatherc

NWN:än Suomen asemien keksilämpötila on tällä hetkellä niinkin hyisevä kun -16.4° jossa Hämeenkyrö pitelee pohjia reilulla -26°:lla. Tuo keskilämpötila taitaa lähennellä ennätystä jollei se jo sitä ole, tosi harvoin kun on näin laajalti näin pirun kylmää  :P

Täällä pistettiin jo tämän talven uusi ennätys tauluun kun päästiin alle -19.0°  ;D

weatherc

Nyt on hilkulla että meneekö kuukauden päivät jo kestänyt pakkaskausi poikki, on seilannut -0.3° ja -0.1° välimaastossa koko päivän.
"Virallisella asemalla" FMI Kärkässä se meni kun se nousi +0.1°:een...

tito

Täällä se on jo varmaa, pakkaskausi alkoi 15.11. klo 22.00
Viime vuonna alkoi 8.12.-09 kello 14.15, joten ennätykset ovat vaarassa.

Ihmeellisintä on, että etelässä pakkaset alkoivat samaan aikaan ja lunta on tullut "metrikaupalla" kun täällä on siihen verrattuna vain kuuraa.

Tänään on  tuullut 5-8m/s, joka tuntuu pahemmalta kuin parinkymmenen asteen tyyni pakkanen.

Naruskan Ukka Matinpoika

Naruskan pakkaskausi alkoi 6. päivä marraskuuta. Jos tästä lähiviikkojen ja lähipäivien lämpötilan humpaamisesta jotain pitäisi ennustaa, niin en pitäisi ihmeenä, vaikka heittäisi minkälaiset suvikelit kesken hyvän talven. Toivottavasti ei.

Lumen kanssa täällä ei tarvitse tuskailla, kuten ei myöskään täältä keskiseen Lappiin mentäessä. Kemijärven ja Rovaniemen seutukuntien lumitilanne tuli tutkittua tänään päiväreissulla Rovaniemelle. Lunta ei koko kahdensadan kilometrin matkalla näyttäisi olevan ainakaan Naruskaa enempää. Hyvä niin, koska parin viime vuorokauden kovat tuulet lennättäisivät lunta kinoksiin maanteille. Nyt ainoa kinostunut tienpätkä oli kilometrin mittainen Kemijärven ylittävä tieosuus, jolle lentää varsinkin tällaisella etelänpuoleisella tuulella järvenselältä lunta haitaksi asti. Niin tänäänkin.

Ukka täälä seurailee mielenkiinnolla, miten käy siellä maalikylissä päin niiden sääasemien, joilla lämpötilamittaukset menevät kolmessakympissä punaiselle. Nauttikaa nyt siitä pakkasesta. Naruskalaisilla on siitä säätyypistä riittävästi kokemuksia pitkältä ajalta  ;D

www.naruska.com

Snowi

Täällä pakkaskausi alkoi 18. päivä marraskuuta, joskus siinä vähän ennen päivän vaihtumista. Sen jälkeen ollaan pysytelty jatkuvasti nollan alapuolella, tänään käytiin korkeimmillaan -2 asteessa. Ilmeisesti sen verran lämpimämpää on ollut tuolla Lounais-Suomessa, että siellä näyttää menneen plussan puolelle lähes kauttaaltaan, kun taas pääkaupunkiseudulla niin ei ole tapahtunut harrastaja- kuin virallisilla asemillakaan.

Aika hyvin pakkasen puolella ollaan ennusteiden mukaan ainakin seuraavat 10 päivää, mutta ei sitä ikinä tiedä miten tuo sää muuttuu. Nyt kuitenkin näyttää menevän pisin pakkasjakso rikki, mutta tässä vaiheessa sitä on vielä vähän liian aikaista sanoa.

weatherc

Plussalla käytiin että humahti, peräti 0.1° verran  ;D
Nyt ollaan taas hitusen miinuksella ja wxsim lupailee "paluuta totuttuun", eli -5° - -10° korville, heti huomenna  ;D

J.Jäntti

Lainaus käyttäjältä: weatherc - torstai, 16.12.2010, 23:26
Plussalla käytiin että humahti, peräti 0.1° verran  ;D
Nyt ollaan taas hitusen miinuksella ja wxsim lupailee "paluuta totuttuun", eli -5° - -10° korville, heti huomenna  ;D

Eteläinen ilmavirtaus lämmitti kyllä tuntuvasti. Kannelmäen sääaseman tuntumassa oli hetken aikaa sellainen olo, että kevät olisi tulossa, kun -15°C jälkeen noustiin pikkupakkasille. ;D
Täällä pysyttiin pakkasella joten keskilämpötila pysynee edelleen hyvin kylmissä luvuissa. Kylmät luvut pysynevät visusti paikallaan, sillä GFS-ennuste lupailee kovasti wxsim:n lukuja.
Juha Jäntti
Foorumin ja sivuston ylläpitäjä
Finland Weather Exchange (FinWX)

http://www.finwx.net/
------------------------------------------
Ukkoskausi avattu Suomessa: --.--.2025
Ukkoskausi avattu Helsingissä: --.--.2025
-------------------------------------------
Ukkospäivälaskuri 2025; Helsinki/Viikinmäki
0 ukkospäivää.
------------------------------------------
X, FinWX:n ylläpidon ilmoitukset
------------------------------------------