Uutiset:

22.03.2025
FinWX:n ja Ilmatieteen laitoksen välinen säädatan vastaanottopilotti on päättynyt

Säädataa siirtävä datasilta ajettiin alas 22.03.2025 kello 02:00. (22.03.2025, 00:00 UTC).

Ilmatieteen laitoksen terveiset asian tiimoilta voitte lukea täältä.

Main Menu

22.05.2010

Aloittaja J.Jäntti, lauantai, 22.05.2010, 07:22

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 2 Vieraat katselee tätä aihetta.

Sanni

Meikällä on ukkonen niskassa  ;D Sain pari kivaa jyrähdystä nauhalle ja nyt odottelemme lisää.

Snowi

Nyt vetää tutka kyllä jotain ihan omiaan. Miten ihmeessä se alko piirtämään salamoita paljon kauemmaksi kuin ennen katkoa, vaikka säädöt olivat täysin samat.
Sammutin nexstormin ja käynnistin uudestaan, mutta vieläkin heittää vähän väärään paikkaan, no pitää katsoa tarkemmin sitten kun tämä show on ohitse.

Leksa

Siellä etelässä saadaan nauttia kunnon ukkosista :D (jotka kylläkin näyttävät jo hiipuvan pois)... täällä idässä auringon lämmöstä, vaikkei tuota ole enää kuin +14,6... päivän maksimi oli +16,7... mutta parempi näin, koska ukkosista ei ole väliksikään  ;D Ohessa viimeisin NOAA 15 kuva.

weatherc

LainaaNyt vetää tutka kyllä jotain ihan omiaan. Miten ihmeessä se alko piirtämään salamoita paljon kauemmaksi kuin ennen katkoa, vaikka säädöt olivat täysin samat.
Sammutin nexstormin ja käynnistin uudestaan, mutta vieläkin heittää vähän väärään paikkaan, no pitää katsoa tarkemmin sitten kun tämä show on ohitse.

Snowi, se johtuu siitä että NS "aloitti alusta" katkon jälkeen eikä sillä ollut enää muistissa vanhat solut ja niitten sijannit  ;)

Sanni

Nyt on Sannilla sellainen ukkosmyräkkä päällänsä ettei rajaa. Videolle olen myräkkää ottanut. Uuuukkooooneen <3

zeizei

Noniin, tulihan se vuoden ensimmäinen ukonilma tännekin. Muutamia tosi hienoja salamoita on näkynyt ja kilometrin päässä on toistaiseksi ollut lähin isku.

schnuffel

Oho...sehän oli äsken kova jyrähdys....

Sanni

#27
Täälläkin on ollu niin voimakkaita jyrinöitä että ihan hirvitti. Istumme juniorin kanssa (lasitetulla) parvekkeella ja ihaillaan =)

Helekutin hienoja salamoita ja komioita jyrinöitä ollu. Nyt ilmiselvästi alkaa loitota.

Snowi

Lainaus käyttäjältä: weatherc - lauantai, 22.05.2010, 18:15
LainaaNyt vetää tutka kyllä jotain ihan omiaan. Miten ihmeessä se alko piirtämään salamoita paljon kauemmaksi kuin ennen katkoa, vaikka säädöt olivat täysin samat.
Sammutin nexstormin ja käynnistin uudestaan, mutta vieläkin heittää vähän väärään paikkaan, no pitää katsoa tarkemmin sitten kun tämä show on ohitse.

Snowi, se johtuu siitä että NS "aloitti alusta" katkon jälkeen eikä sillä ollut enää muistissa vanhat solut ja niitten sijannit  ;)

Itseasiassa aloin miettiäkin että tuosta sen on pakko johtua.
Harmi juttu kyllä toi katko, koska juuri sillä hetkellä salamointi oli rajuinta, ainakin oma tutka mittasi kovia salamamääriä minuutissa. Pitää varmaan vakavissaan harkita edes jonkinlaista upsia.

J.Jäntti

Täällä alkaa olemaan show ohitse.
Ukkosesta on enää täällä jäljellä valtaosin uhkaavan harmaan synkeä pilvilautta idän suunnalla, josta kuuluu välistä hajanaista jyrinää ja ajoittain saattaa muutama välähdys näkyä.

Vaan näkyi niitä kunnollakin. Pari hajasalamaa päätti vielä mennessään rankaista joitakin puuparkoja tuolla Pirkkolan urheilupuiston metsässä.
Sääasemalla näkyi vain kirkas välähdys ja noin seitsemän sekuntia siitä kuului oikein kunnollinen repivä pamahdus; juuri siten, kuin ukkosesta kuuluukin kuulua. Muutama pilvisalamakin tarjottiin hieman hennommalla jyrinällä.

Lainaus käyttäjältä: weatherc - lauantai, 22.05.2010, 17:54
Tulos, lämpötila laski 10 astetta reilussa tunnissa 25:stä 15:sta. Salamoita tullut ihan mukavat reilut 15000 jolla pääsee tutkan toplistan (2008-2010) sijalle 2, piikki 242/minuutissa, silläkin pääsee sijalle 4, eli ei mikään huono saavutus toukokuu-ukkoselle  ;D
jospa sieltä vielä kehittyis lisää tälle päivälle?  ;D

Täällä vastaavasti lämpötila laski ylimmästä arvostaan ennen ukkosta, 22,6°C, aina niinkin alas, kuin +15,8°C. Salamoita on reippaasti vähemmän, vain 3100 ja määrä nousee tällä hetkellä vielä, mutta tällä pääsee tämän vuoden tilaston kärkeen niin että heilahtaa.
Isoin urakka tulee ehdottomasti olemaan tuon salamavideoaineiston läpikäynti. Muutama aika hyväkin salama tuli noukittua nauhalle - luulisin. ;D
Juha Jäntti
Foorumin ja sivuston ylläpitäjä
Finland Weather Exchange (FinWX)

http://www.finwx.net/
------------------------------------------
Ukkoskausi avattu Suomessa: --.--.2025
Ukkoskausi avattu Helsingissä: --.--.2025
-------------------------------------------
Ukkospäivälaskuri 2025; Helsinki/Viikinmäki
0 ukkospäivää.
------------------------------------------
X, FinWX:n ylläpidon ilmoitukset
------------------------------------------