Uutiset:

20.08.2025
FinWX:n sivuston toimintahäiriöinen serveri korvataan uudella

Työt serverin korvaamiseksi uudella serverillä ovat aloitettu.

Lue korvaustyöstä lisää täältä.
FinWX:n ylläpito pahoittelee sivuston toimintahäiriöstä aiheutunutta haittaa.

Main Menu

Aseman valintaa

Aloittaja chrisu, lauantai, 27.02.2010, 19:04

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

chrisu

Eikös noi 1-wiret ole aina langallisia? Miten joku sauna-anturi, pitää vetää kaapeli saunasta siihen adapteriboksiin? Entäs ulkoa, esim maa-anturit tai ulkovaraston anturi, sama juttu? Menee hankalaksi kun piha on toisella puoiella ja varasto toisella puolella taloa... :-)

weatherc

juu, 1-wiret ovat aina langallisia.

chrisu

Kysymykset jatkuvat, entäs sitten lisänäytöt? Minkälainen näyttö esim keittiöön jonne pitäisi saada näkyviin nuo tiedot sisältä ja ulkoa? Pitääkö virittää joku WLAN monitori joka hakee WD:n Flash animaation ruudulle vai onko jotain valmiita "CANBUS" monitoiminäyttöjä johon voi tuoda haluamaansa dataa?

jamo

Jos kaapelinen sääasema käy, niin Peet Brosille on olemassa lisänäyttö: http://www.peetbros.com/shop/category.aspx?catid=20

jamo

Naruskan Ukka Matinpoika

Peet Brosin laitteiston omistajana kuolasin joskus seinälle asennettavan näyttötaulun perään, joka sarjaan kuuluu. Hintaan se kuitenkin tökkäsi, vaikka vertailua teki miten päin. Samalla hinnalla laittaa jo seinälle vaikka taulutelevision tai sääasemalaitteistoon jotain muuta hauskaa ja hyödyllistä.

Joulun alla sattui silmiini Kemijärvellä tilipehöörikaupassa 28 €uroa maksava langaton sääasema. Sen ulkona oleva lähetinosa on tupakka-askin kokoluokkaa ja sisälle tuleva näyttöosa on selkeälukuinen. Siitä pystyy pikkuvilkaisulla tällaisessa isossa talossa kulkiessaan vilkaisemaan ulkolämpötilaa, joka normaalisäätiedoista ainakin minulle on olennaisimmasta päästä. Asensin laitoksen näytön keittiöön ja ulkolähettimen kymmenen metrin päähän keittiön ikkunan ulkopuolelle talon säteilylämmön ulkopuolelle.

Laitos näyttää kymmenyksen tarkkuudella samaa lämpötilaa kuin PeetBrosinkin tietokoneeseen kytketty laitteisto. Kosteusprosentti on myös prosentin sisällä, kun niitä joskus kulkiessani vertailen. Rohkaisin vielä hurjan luontoni toisella Kemijärven reissulla sen jälkeen, kun totesin laitteen hinta-laatusuhteeltaan toimivan erinomaisesti. Ostin eteistilaan toisen näyttöosan, joka sieppaa tietonsa samasta ulkolähettimestä. Toisen ulkolähettimen jätin reserviin särkymävaraksi.

Kaikki luulevat nyt, että näyttöön tulee samat tiedot, mitä asema nettiinkin lähettää ja kehuvat systeemiä hienoksi. Olen oikaissut asian tietenkin rehellisenä miehenä. Rehellisyyteni on poikinut Kemijärven Jätti-Torille muutaman asiakkaan ostamaan itselleen samanlaista jokakodin selkeää näyttöä huonompinäköisellekin.

www.naruska.com

weatherc

Tuohon djmaken ehdottamaan WD:n clienttiin niin kuullostaa ihan järkevältä, WD:ssä saa myös tethytä customscreenin johon voi laittaa taustakuvan sekä mikälaista arvoa haluaa lähes loputtomasta listasta.


chrisu

Itseasiassa keksin juuri hyvän lisänäytön keittiöön.. Hommaan jostain käytetyn HP IPAQ tai muun WinMo PDA laitteen jossa WLAN ja IE. Sitten vaan se keittiön seinälle, yhteys WLANillä nettiin ja sääsivu auki siihen. Onpahan lisänäyttö.. :-) Pitää vaan virittää sellainen mobiilille sopiva kustomoitu näyttö...

Sit joku vois rakentaa Squeezebox Radiolle sopivan plugarin, W-undergroundin säätä pääsee jotenkin näkemään SB:n näytöltä. Eikös nämä sääasemat saa liitettyä myös WU:n palveluun?