FinWX Foorumi
torstai, 24.05.2012, 11:31 *
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
13.05.2012
Meitä on nyt 70 !!
Toivotamme tervetulleeksi FinWX:n 70. jäsen-sääaseman, FinWX Oulu-53:n.
Sääasema on entisen Oulun läänin 16. FinWX-asema.

Lue lisää uudesta jäsenasemasta täältä.
 
   Etusivu   Ohjeet Haku Kalenteri Kirjaudu Rekisteröidy  
Sivuja: 1 ... 7 8 [9]
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Talvi 2008-2009  (Luettu 7635 kertaa)
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta.
J.Laiho
Foorumin ylläpitäjä
Ylläpito
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 3645



WWW
« Vastaus #80 : lauantai, 28.03.2009, 19:46 »

Jotta ei talvi loppusi ihan kättelyssä niin lisää lunta tupruttaa koko ajan Halikossa. Sellaiset viitisen senttiä tähän mennessä tullut.

Aika tehokkaasti nuo alkuvikkon lumet menivät kasaan vaikka ei varsinaisesti suojasäätä ollutkaan ja lumikeppikin suurimman osan päivästä varjossa. Aamulla oli "enää" 23 cm jäljellä tiistain 33 sentistä, nyt ollaan taas 27 sentissä eli taitaa tämä uusi märkä lumi pakata sitä entisestään.

Eikö tänään pitänyt alkuviikon ennusteiden mukaan olla 5 astetta lämminta ja sataa vettä?  Järkyttynyt

Kannelmäessä on tullut aamusta alkaen lunta eikä se ole tauonnut hetkeksikään. Näkyvyys on ollut huonoimmillaan alle 200 metriä. Ulkona en ole käynyt vielä, mutta arvioni mukaan lunta olisi puskenut tässä vaiheessa lähemmäs 10 senttiä.

FMI Tesbed:n tutkakuva antaa tosin ymmärtää, että lumisade lakkaisi Pääkaupunkiseudulla suunnilleen tunnin, ehkä kahden kuluessa, mutta sekin oli lähinnä viivoittimella tehty pikainen lasku pohjautuen tutkakuvassa olleen sadealueen reunan liikkeeseen, joten varmuutta tuosta kellonajasta ei ole ollenkaan.

Sensijaan näyttäisi siltä jopa, että Halikon suunnalla sade jatkuu myöhäisiltaan saakka ja päättyisi "viivoitinarvion" mukaan päättyvän vasta jossain kello 23:30-01:30 välillä.

Alkuviikon ennuste todellakin sanoi juuri noin, mutta nyt se on siirtynyt tuohon ensi viikon alkuun tuo samainen ennuste. Tuulten pitäisi kääntyä lounaaseen ensin ja sieltä pitäisi alkaa puskemaan huomattavasti lauhempaa ilmaa. Nähtäväksi jää; niin monta yllätystä on jo käynyt noiden ennusteiden kanssa, etten osaa luottaa Wetterzentralen ennustemallinnuksiinkaan oikein ollenkaan.

Siellä jopa uhataan Etelä-Suomea vähäisen ukkosen mahdollisuudella aprillipäivän aattona, kun Suomen keskiosan yli liikkuu heikentyvä matalapaineen keskus itäkoilliseen. Etelä-Suomen yli, luultavasti rintaman mukana, painelisi nollassa oleva Lifted Index-alue puolestaan itäkaakkoon.
CAPE on kyllä niin köyhissä luvuissa (10-50J/kg), että ukkosen muodostuminen lienee mahdotonta, mutta konvektiota esiintyisi sade-ennusteen mukaan, joten sinällään odotettavissa olisi kiintoisa aprillipäivä sään puolesta. Hymyilee
tallennettu

Juha Laiho
Foorumin ja sivuston ylläpitäjä
Finland Weather Exchange (FinWX)

http://www.finwx.net/
------------------------------------------
Twitter, FinWX:n havainnot
------------------------------------------
Ukkoslaskuri 2012; Lohja, Gruotila
0 ukkospäivää.
------------------------------------------

------------------------------------------
weatherc
Foorumin Yleismoderaattori
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 4550


« Vastaus #81 : maanantai, 30.03.2009, 21:17 »

Jospa pientä tilastonikkarointia tass kerran, onhan jo kohta huhtikuu  Virnistää

Tuossa katselin noita raportteja aikavälillä 11/2008 -> 30.03.2009 ja miten kohta loppumassa oleva talvi on mennyt:

Pakkaspäiviä (lämpötila koko päivän alle 0°c): 54 päivää
Pakkasöitä (lämpötila käynyt alle 0°C): 116 päivää
Ollut alle -15 °C : 3 päivää

Pakkapäivä-lukema on selvästi korkein mitä asemani mitannut kolmelta edeltävältä vuosilta, liikkunut 30-40 haarukassa
Pakkasyö lukema on linjassa edellisiin, olettaen että nyt huhtikuussa ja tuokokuussa on saman verran kun aikasemminkin.
Alle -15°C on selvästi vähemmän kun keskimäärin (8,5) mutta viime vuonna niitä oli pyöreät 0

Lumet:
Lunta on tupruttanut ihan iloisesti ja aseman virallinen lukema on 82 cm, siihen voi lisätä varmaan sellaiset 10 cm joita en ole kirjannut WD:hen. Tämä on viime vuoden lähes lumettoman talven jälkeen oikeen positiivista. Lunta on ollut maassa nyt yhtä mittaan 10 viikkoa lumikäppyrän mukaan ja edelleenkin on 18 cm.
tallennettu

Sivuja: 1 ... 7 8 [9]
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines Validi XHTML 1.0! Validi CSS!