FinWX Foorumi
torstai, 24.05.2012, 10:34 *
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
13.05.2012
Meitä on nyt 70 !!
Toivotamme tervetulleeksi FinWX:n 70. jäsen-sääaseman, FinWX Oulu-53:n.
Sääasema on entisen Oulun läänin 16. FinWX-asema.

Lue lisää uudesta jäsenasemasta täältä.
 
   Etusivu   Ohjeet Haku Kalenteri Kirjaudu Rekisteröidy  
Sivuja: [1]
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: ISS:n huoltoalus pudotetaan ilmakehään  (Luettu 325 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
J.Laiho
Foorumin ylläpitäjä
Ylläpito
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 3645



WWW
« : perjantai, 05.09.2008, 23:59 »

Lainaus käyttäjältä: Tähdet ja Avaruus, http://www.avaruus.fi/
Jules Verne tuhotaan ilmakehässä

Syyskuun lopussa Tyynen valtameren yllä on luvassa ilotulitus, kun ESAn automaattinen huoltoalus Jules Verne ohjataan palamaan ilmakehässä. Aluksen lastina on silloin 6,5 tonnia jätettä. Huoltoaluksen on määrä irrottautua Kansainvälisestä avaruusasemasta 5. syyskuuta.

Avaruudessa viettämänsä noin puolen vuoden aikana Jules Verne on osoittanut lähes täydellistä toimivuutta. Sen automaattitelakointi avaruusaseman kanssa sujui ongelmitta, ja myös avaruusaseman rataa on pystytty nostamaan käyttämällä huoltoaluksen moottoreita.

Huoltoaluksen tuomat tarvikkeet on nyt siirretty avaruusasemalle ja niiden tilalle on kuormattu jätteitä, jotka tuhoutuvat aluksen mukana ilmakehässä.

Kansainvälinen avaruusasema ja huoltoalus ovat kuluvan viikon aikana havaittavissa Etelä-Suomesta noin neljän minuutin ajan kerrallaan aamutaivaalla. Seuraavan kerran Kansainvälinen avaruusasema ja mahdollisesti myös huoltoalus ovat nähtävissä syyskuun lopussa iltataivaalla.

Lue lisää ESAn sivuilta (englanniksi)
Heavens-aboven ennusteet satelliittien havainnointiin (englanniksi)

Kuusi ja puoli tonnia jätettä plus huoltoalus...
Aika tehokas tapa polttaa roskia, jos ei mitään muuta - ja aika kalliskin, sillä tuo huoltoalus tuskin oli mikään kahden Euron peltipurkki.
tallennettu

Juha Laiho
Foorumin ja sivuston ylläpitäjä
Finland Weather Exchange (FinWX)

http://www.finwx.net/
------------------------------------------
Twitter, FinWX:n havainnot
------------------------------------------
Ukkoslaskuri 2012; Lohja, Gruotila
0 ukkospäivää.
------------------------------------------

------------------------------------------
Jukka S.
Jäsen
*
Poissa Poissa

Viestejä: 9


« Vastaus #1 : tiistai, 09.02.2010, 00:29 »

Toinen vaihtoehto olisi ollut se jättää kiertämään avaruusromuna maapalloa ja se ei ainakana olisi ollut hyvä idea. Alus rakennettiin alunperinkin kertakäyttöiseksi. Seuraava ATV, nimeltään Johannes Kepler, on suunnitelmissa laukaista matkaan 1. kesäkuuta 2010.
tallennettu

Sivuja: [1]
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines Validi XHTML 1.0! Validi CSS!