Varsinaisen samanlaisen säätietoja maailmanturuille lähettävän sääaseman hankkiminen ei ollut tarkoituksenmukaista, kun Naruskan kylä täällä Sallan pohjoisosissa on lähes väärällään virallisia ja epävirallisempia sääasemia. Tuli kuitenkin ostettua Netatmon peruslaitteisto tuonne Kallelan vuokramökillemme, joka sijaitsee linnuntietä 2,5 kilometriä tästä Ukan sääasemalta Naruskan Retkeilymajalta.
Toimitus oli Verkkokaupasta tilattuna nopeinta laatua, kun tilausta seuranneena päivänä paketti jo löytyi Smartpostista Sallasta, eivätkä lähetyskulutkaan 2,90 €uroa häikäise.
Valinta perustui yhteen käyttäjäkokemukseen ja kevyeen tavaraan tutustumiseen netin kautta. Eikäpä tämän peruspaketin ostamisella korkealta putoamaan pääse, onpa laite sitten odotusten arvoinen eli ei.
Ukka tumpelotietokonehemmolle asennus oli helpompaa kuin lapsena heinänteko. Tapahtui kyllä kaikki niin sujuvasti, että mallia voisivat muutkin laitevalmistajat ottaa siitä, miten joku digitaalinen vehje voi asentua ilman pitkiä perkeleitä. Näin vain tässä tapauksessa kävi. Eikä ohjekirja ollut paksu, vaan kuvasymboleilla varustettu pikku läpäre, josta asennusvaiheet selvisivät.
Omiin kahteen puhelimeen ja yhteen tablettiin ja isonäyttöiselle pöytäkoneelle tulevat tiedot "Kallelan sääasemalta" tyyliin ihan kuin kyse olisi kummemmastakin säätietokoneesta. Kiinanpoika on valmistanut ilmeisesti ranskalaislähtöisen laitteen ohjeiden mukaiseksi kompaktiksi paketiksi, joka kahdella vessapaperirullan hylsyn kokoisella pötköllä hoitelee kaikkea sitä, mitä tiedonkulku edellyttää.
Saattaa lähiaikoina olla niin, että tieteellisestä mielenkiinnosta tilailen lisää palikoita vermeeseen, kunhan tämän perusasioihin hiukan totuttelen. Ja jo nyt olen tyytyväinen siihen, että saan ulko- ja sisälämpötilan Kallelasta, kuten toive olikin, kotiin luureihin. Ja muuta tietoa kaupan päälle.
Minkälaisia kokemuksia muilla ja mitä kaikkea itse kukin on tämmöisen laitteen ympärille kehitellyt ja ostanut? Kuvan niliaitan seinässä räystään suojassa on ulkoyksikkö, joka lähettelee tietojaan kuuden tuuman hirsiseinän läpi keskuspötkölle mökin sisällä...Ja sieltä langattoman netin kautta bittiavaruutta kohti.
Kyselee Naruskan Ukka...
