Nyt mukana olevat kuvat otettu tänään testbredistä ja GoogleEaethista samaan aikaan, ja molemmat näyttää samaa.
GoogleEart on tarkka, muuten se olisi yhtä sekamelskaa, tietomääränsä kanssa.
Eli jos GoogleEarthille syötetty tieto ei ole oikeaa, ei se myöskään voi näyttää oikeaa tietoa.
Naulankantaan, Hade, mutta onko sadetutkan antama informaatio suhteutettu kumpaankaan karttaan täysin oikein? Testbedin ja GE:n kuva on kaksiulotteinen, mutta Google Earthissa mukana on maapallon pyöreys. Satavarmaksi en tuota annettua tietoa tulkitse missään tapauksessa.
Ja BO,n itsensä antama tieto näyttä olevan todella tarkkaa ukkostutkien/sääasemien mukaan, Ne sijaitsee juuri siinä paikassa, minne ne on ilmoitettu, koordinaateilla. Eli jos paikka heittää, pitää aseman itse tarkistaa BO,lle lähettämänsä sijainti.
Osittain oikein, osittain väärin. Kolmiomittaus tulee vähintään kolmen aseman antaman paikannustiedon suhteen. Salamanisku paikannetaan aikaleiman perusteella, eli jos tietyn ajan sisällä on iskenyt salama useammalla (minimissään kolmella) asemalla, se lasketaan. Laskettu tulos käännetään koordinaateiksi ja lähetetään tiettävästi sitten Google Earthiin, mutta metrintarkaksi sitä iskukohtaa on ihan turha pitää, sillä jokainen salamatutka on erilainen suunta- ja etäisyysherkkyydeltänsä. Näinollen yksittäisen aseman antama tieto on vain niin tarkkaa, kuin miten tarkaksi salamatutkan operaattori sen on vain saanut ja aina sekään ei riitä, sillä radiokelit voivat heittää paikoittain rajustikin. Jos yhdellä asemalla kolmesta on tiedoissa heittoa riittävästi, se joko hylätään laskuista pois kokonaan tai annettu kolmiomitattu iskupaikka on jonkin verran pielessä johonkin suuntaan, korjauksen määrästä riippuen. Iskupaikan tarkkuus on kiinni siitä, kuinka monta tutka-asemaa salaman huomaa ja merkkaa, mutta koordinaattien antamaan iskupaikan tarkkuuteen kartalla en usko hetkeäkään. Heittoa on lähes takuuvarmasti sadoista metreistä useampaan kilometriin.
Salamatutka-aseman paikalla on merkitystä vain etäisyyden mittauksen suhteen ja oikeassa olet siinä, että jos se on pielessä, niin kolmiomittauksen laskennan tuloskin menee varmasti pieleen. Toinen huomioonotettava seikka on BO:n käyttämän kartan ja Google Earthin käyttämän kartan suhde-ero. Jos siinäkin on heittoa (mistä voin mennä lähes varmasti takuuseen, kun kyseessä on vielä kartta jota voi zoomata), silloin on varmasti myös Google Earthiin lätkäistyissä merkeissä heittoa tai BO:n kartoissa. Se on kiinni siitä, kummasta kartasta data muunnetaan toiselle karttapohjalle.