Tänään sadealue leviää Suomeen. Joko siellä etelässä sataa?
Ilmatieteen suora laitoksen lainaus (rikkonee tekijänoikeutta...):
14.7.2008 14.30
Suomea lähestyy Baltian suunnalta matalapaineen osakeskus, jossa esiintyy erittäin runsaita sateita. Voimakkaimman sateen alue liikkuu illan ja yön aikana maan etelä- ja itäosan yli pohjois-koilliseen siten, että sateet ovat siirtyneet Suomen itäpuolelle tiistaiaamuun mennessä. Sadetta kertynee 10-30 mm, paikoin jopa 50 mm.
Kannelmäen sääasemalla sataa tällä hetkellä. Vielä etäisyyskalibroimaton tutka on havainnut iskuja noin 100km päässä Kannelmäestä kaakkoon, muttei muutoin mitään hälyttävää. Taivaalla roikkuu tasaisen harmaa pilvimatto. Kastepiste on kohta +12°C, joten ainakin kosteuskomponentti on kohdillaan ukkosten varalle.
Ilmatieteen laitoksen sivun sisältöä saa kopioida, kunhan lähde mainitaan (ja sen sinä tuossa Quote-kohdassa jo teitkin), joten mitään rikosta ei ole tapahtunut.
