Näinhän se taas meni ohi tuokin myräkkä - ainakaan se ei koskan Pääkaupunkiseudulle ulottunut.
Olin tuossa avopuolison kanssa maakuntamatkalla Nummi-Pusulassa. Siellä ollessamme kylässä, oli kolme ihmistä kuullut ukkosen jyrinää, mutta minäpä en keittiössä ollessani mitään kuullut. Tosin kolme vastaan yksi äänillä se oli virallisesti kuulohavainto. Kävin vielä pihalla katselemassa taivaalle ja todellakin - siellähän sellainen repaleisen yläpilven peittämä Cumulonimbus irvisteli, mutta pysyi koko viisiminuuttisen tuijoitteluni alan viisaasti vaiti ja vilkuttelematta mitään.
Lähimmät tutkat (Vaski.net, LOHTeu-1 I ja II, sekä FLC I ja II) eivät olleet piirtäneet mitään iskumerkkiä lähimainkaan, eikä edes alle viisi minuuttia väitetystä jyrinästä, joten joko kyseessä oli niin vähäisen energian purkautuminen, että se kilpistyi kaikkien tutkien Noise Sensitivityihin ja Squelcheihin tai sitten kaikki tutkat olivat tukkikuuroja siihen suuntaan (tai kaikki kolme kuulijaa kuulivat jyrinän vain mielessään).
Aurinko laskee parhaillaan Kannelmäen sääasemalla. Idässä roikkuu varsin näyttävä Cumulonimbus-pilven jäänne, muistutuksena siitä, että jotain on tänään tapahtunut.
Huomiselle Wetterzentrale lupaa samanlaista, kuin tänäänkin. Koko yön ajan on ukkosriski olemassa Etelä-Suomessa, kun CAPE-lukema roikkuu visusti 300-500J/kg välimaastossa ja LI pysyttelee alta nollan. Riski ukkosille väistyy hetkeksi Maanantai-illan aikana.
Uutta pontta ukkosille tulee Tiistaina, iltapäivän aikana, kun konvektiota alkaa jälleen muodostumaan Lännestä alkaen. Sadettakin olisi luvassa, mikä saattaa pitää sisällään pienehkön ukkos-yllätyksen. Tämä konvektiivinen epävakaa alue pyyhkii Eteläistä rannikkoa viistäen illan aikana. Alueella CAPE nousee 200-400J/kg ja LI laskee nollaan. Tämän alue siirtyy totuttuun tapaansa Itään.
Sitten vuoroon astuukin arpapeliosasto, joten annan taas mallinnusten heittämiä ukkosriskipäiviä:
- 12.06.2008
- 14.06.2008
- 15.06.2008
- 19.06.2008
- 20.06.2008 ja
- 21.06.2008
En uskalla antaa mitään takeita, että viimeksimainitut menevät edes etäisesti oikein. Toivo on kuitenkin suuri ja haluaisin, että nuo kaikki toteutuisivat (ja että olisin niihin valmiina kameroiden kanssa). Mitä kauemmas ennusteissa mennään, sitä todennäköisemmin päin honkia se menee.