Itseasiassa en tiedä onko kovin hyvä tehdä kalibrointia näin korkeissa lukemissa, saattaa nimittäin seuraavan matalapaineen aikana heittää paljonkin jos kerran normaalilukemissa ollaan oltu lähes tasoissa FMI:n mittareiden kanssa. Itse olen pyrkinyt ensisijaisesti tekemään kalibroinnit silloin kun ilmanpaine on ollut suhteellisen normaali.
Itsellä näyttäisi olevan aika lähellä FMI:n ilmanpainelukemia, tosin Taipalsaarella lukema on yhden hPa:n pienempi kuin Lappeenrannan lentokentällä, mutta toisaalta FMI:n Lappeenrannan Hiekkapakan ja lentoaseman välillä on ilmanpaine-eroa lähes kahden hPa:n verran, joten ilmeisesti erot voivat olla aika isojakin pienillä etäisyyksillä, ellei sitten FMI:llä näytä jompi kumpi tai molemmat väärää lukemaa.
Mutta omilla asemilla Vuokatissa päästiin 1059.8 hPa lukemiin ja Klaukkalassa päästiin tasan 1056 hPa:n lukemaan. Kaikilla muilla asemillakin on 1055:n raja ylittynyt. FMI:llä päästiin Sotkamossa arviolta noin 1060.8 hPa:n lukemaan ja Kajaanin lentokentälläkin päästiin juuri ja juuri yli 1060. Oma Vuokatin asemahan sijaitsee tässä näiden välissä, joten jos FMI:llä on kalibroidut ja oikein näyttävät lukemat, niin silloin oman Vuokatin asemankin lukema olisi hitusen yli 1060 hPa. Pitänee vähän tutkia asiaa

. Kuitenkaan isoja heittoja ei näyttäisi olevan, mutta pientä hienosäätöä voisi ehkä tehdä.