FinWX Foorumi
keskiviikko, 23.05.2012, 14:49 *
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
06.05.2012
Toivotamme tervetulleeksi FinWX:n 69. jäsen-sääaseman, FinWX Turku-54:n.
Sääasema on Länsi-Suomen läänin 25. FinWX-asema.

Lue lisää uudesta jäsenasemasta täältä.
 
   Etusivu   Ohjeet Haku Kalenteri Kirjaudu Rekisteröidy  
Sivuja: [1]
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Rovaniemen ukkostutka avattu  (Luettu 234 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Snowi
Foorumin Yleismoderaattori
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 1762



WWW
« : sunnuntai, 15.05.2011, 18:35 »

Rovaniemen ukkostutka on nyt avattu ja se löytyy osoitteesta http://www.klaukkala-saa.fi/ukkostutka_rovaniemi.php  Hymyilee. Varsinainen ukkostutkan asennus suoritettiin eilen ja koko asennus meni aivan täydellisesti. Tutka asennettiin puuhun, joten ensin luulin, että aikataulusta tulee tiukka. Asennusaikaa oli vain noin kolme tuntia, sillä lentojen välillä ei kauheesti ollut liikkumavaraa. Lopulta asennuspaikan katsastus, itse asennus ja testit paikan päällä olivat valmiit noin kahdessa tunnissa. Koko ajan vain paranee tämä asennusvauhti  Virnistää
Tänään tein loput säädöt valmiiksi, jotta tutkakuva voitiin julkaista netissä. Isoin homma on aina kartan teko, sillä jokaiselle paikkakunnalle pitää hakea niitä omia lähialueen kaupunkeja, kuntia ja kyliä. Lopulta pitää vielä katsoa, että kaikki sopii eri zoomitasojen kanssa yhteen.

Asennuspaikka Rovaniemellä sijaitsee pienen vaaran päällä. Itse en tätä alkuun edes huomannut, ennen kuin talon isäntä siitä mainitsi. Tosin olikos se nyt etelään päin oli kyllä aika hienot maisemat, sen verran pitkälle sieltä näki. Asennuspaikka on lähes täydellinen, sillä tärkeintä näissä on nimenomaan se, että ukkostutkan antenni sijaitsisi mahdollisimman korkealla muuhun maastoon nähden. Kuuluvuus Rovaniemen ukkostutkalla tulee siis todennäköisesti olemaan erinomainen.
tallennettu

finilves
Kiinteä osa Foorumia
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 300


« Vastaus #1 : maanantai, 16.05.2011, 10:27 »

Ei liity oikein aiheeseen, mutta kysy.
Antennissa kunpaan suuntaa kinnityskorvat on, haju on mutta tarvitsee varmuuden.
Mitä etäkäyttö softaa käytät, yhtä tuossa kokeillut ei saa menää tulimuureista läpi. (ongelma saattoi olla liikaa sovelluksia  käytössä)

Rovaniemen tutkasta onko itä- vain länsipuolella jokea, kartasta en oikein saanut selvää.
tallennettu
Snowi
Foorumin Yleismoderaattori
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 1762



WWW
« Vastaus #2 : maanantai, 16.05.2011, 14:46 »

Antennissa kunpaan suuntaa kinnityskorvat on, haju on mutta tarvitsee varmuuden.

Ne kaksi reikää, joista antennin saa kiinni johonkin putkeen esimerkiksi osoittavat etelään päin. Eli jos asennat sillä suojaksi tuollaisen muovisen viemäriputken, niin ne poratut reiät, joista tutka tulee nippusiteillä kiinni osoittavat suoraan etelään päin. Apuna kannattaa käyttää kompassia ja loput säädöt tekee sitten ohjelmasta käsin.

Lainaus
Mitä etäkäyttö softaa käytät, yhtä tuossa kokeillut ei saa menää tulimuureista läpi. (ongelma saattoi olla liikaa sovelluksia  käytössä)

Itse käytän TeamVieweria. On toiminut aivan loistavasti.

Lainaus
Rovaniemen tutkasta onko itä- vain länsipuolella jokea, kartasta en oikein saanut selvää.

Itseasiassa nyt kun katsoin karttaa tarkemmin, niin tuo kemijoki sijaitseekin suoraan pohjoispuolella, eli nämä hienot näkymät olivatkin pohjoiseen päin. Etäisyys kemijoelle on kartan mukaan tasan 0.5 kilometriä.
tallennettu

Sivuja: [1]
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines Validi XHTML 1.0! Validi CSS!