Mielenkiintoinen idea/projekti

Aivan ensimmäisenä tulee mieleen että kuin paljon on puikulapernua-viljelijä valmis panostamaan laitokseen?

Daviksella on ihan maanviljelijälle suunniteltuja antureitakin, niistä ei vaan kovin usein mainita, kuten maakosteus- sekä maalämpötila-anturit. Maalämpötila-anturia voi tosin myös käyttää muualla (vesitiivis pikku mötikkä johdon päässä).
Daviksella on vain se paha vika että mokoma maksaa ihan kivasti

Jollen ihan väärin ole ymmärtänyt niin vaihtoehdot Davisilla voisi olla:
- Langaton VP2 asema sis. konsoli + lämpötila-asema + dataloggeri tai
- Lämpötila-asema + langaton konsoli/dataloggeri
Jollei noita maa-antureita tarvitse niin normi lanagton VP2:nen voisi olla aika kova sana. silloin sen voisi asentaa vaikka keskelle peltoa mittailemaan

Oregonilla oli ainakin vanhaan WMR968-asemaan olemassa myös lisäantureita (joita siihen sai laitettua 3 kpl) jossa itse sensori on johdon päässä jolloin sen voisi vaikka upottaa maahan. Uusista WMR100/200-asemista en tiedä onko sellaista johdollista sensoria mutta niihin saa 10 lisä-anturia.
Oregoni kun olisi edullisempi kun Davisin laitokset, tosin onhan laatukin pikkasen eri
Sitten on rauta on kasassa niin esim. WD laskee myös (monen muun arvon lisäksi) myös lämpösummia.
Ja jollei haluamaa arvoa saa ulos softasta, niin kunhan tiedetään miten se lasketaan niin se voi hyvin olla mahdollista tehdä jollain php-skriptillä/tietokannallakin.