FinWX Foorumi
torstai, 09.02.2012, 12:07 *
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
04.02.2012
FinWX-asemien lukumäärässä tuli nyt 60 täyteen!!

Toivotamme lämpimästi tervetulleeksi FinWX Valkeakoski-72:n!!
Sääasema on Länsi-Suomen läänin 19. FinWX-jäsenasema.
Lue uudesta sääasemasta lisää täältä

Tervetuloa mukaan!!
 
   Etusivu   Ohjeet Haku Kalenteri Kirjaudu Rekisteröidy  
Sivuja: [1] 2 3 ... 12
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Syksy 2010  (Luettu 4493 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
Jussa
Kiinteä osa Foorumia
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 467



« : keskiviikko, 01.09.2010, 05:34 »

Niin, sehän alkoi almakan mukaan syksy ja kesä olisi ohi Iskee silmää Täällä tosiaan syksy on tainnut alkaa jo hyvän tovia sitten. Tuleeko syksystä pitkä ja lämmin, sateinen ja kolea, kuiva ja kylmä, vai mitä?
tallennettu

Snowi
Foorumin Yleismoderaattori
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 1617



WWW
« Vastaus #1 : keskiviikko, 01.09.2010, 14:17 »

Elokuu on takanapäin ja tältä näyttää tilastot Klaukkassa elokuun osalta.

- Korkein lämpötila 31.3°C (8.8 klo 15:20)
- Alhaisin lämpötila 8.2°C (20.8 klo 6:58)
- Korkein tukaluus 34.3°C (8.8 15:49)
- Kuun keskilämpötila tasan 18°C
- Sadetta yhteensä 65.4mm ja korkein yhden päivän sademäärä 18.2mm (8.8.)
- Hellepäiviä yhteensä 7
- Sadepäiviä yhteensä 14

Elokuun mieleenpainuvin päivä oli varmasti tuo 8. päivä, jolloin erittäin raju ukkosrintama ylitti Etelä-Suomen, tosin itse en ollut sitä paikan päällä todistamassa  Virnistää. Tuona päivänä tehtiin monia ennätyksiä, kuten päivän salamaennätys 25486 kappaletta. Myös aseman kaikkien aikojen tukaluuden ennätys tehtiin tuona päivänä, joten ei mikään ihme että olot olivat otolliset tuollaiselle myräkälle. Vettä satoi tunnissa noin 17mm ja minuutin aikana tuli parhaimmillaan 5.2mm vettä, myös nämä ovat aseman lyhyessä historiassa uusia ennätyksiä.

Hellepäiviä kertyi elokuulle 7 kappaletta, mutta monena päivänä käytiin erittäin lähellä hellerajaa. Jos helleraja olisi 24.8 astetta nousisi hellepäivät kolmella  Virnistää
Sadepäiviä kertyi lopulta aika paljonkin, yhteensä 14. Kaikkina päivinä vettä tuli vähintään 1mm, paitsi kahtena päivänä. Sademäärää nostatti kaksi erittäin rankkaa sadepäivää, 4. päivän(15.6mm) ja 8. päivän(18.2mm) sateet.

Auringon energia ja uv-säteily romahtivat elokuussa aika lailla verrattuna heinäkuuhun. Itseasiassa jäätiin molemmissa alle toukokuun lukujen. Auringon energia ei ollut mitenkään kauheasti suurempi edes huhtikuun lukuihin verrattuna  Hymyilee. Lukuja selittää tietenkin päivien lyhyneminen, mutta enemmänkin kylmä loppukuu. Kylmeneminen näyttää alkaneen 18. päivän jälkeen, jonka jälkeen päästiin vain kahtena päivänä yli 21 asteen.
Syksy näyttää tulleen erittäin nopeasti, varsinkin jos vertaa viime vuoteen. Silloin oli lämpimin syksy moneen vuoteen. Syyskuussa mitattiin vaikka kuinka monta yli 20 asteen päivää, nyt näyttää vähän siltä, että tänä vuonna ei enää juurikaan saada nauttia yli 20 asteen päivistä.
tallennettu

Schaza
Aloitteleva Jäsen
*
Poissa Poissa

Viestejä: 4


« Vastaus #2 : perjantai, 03.09.2010, 15:11 »

Ahti Rantanen uumoilee syksystä seuraavaa:

http://yle.fi/alueet/lahti/2010/09/saaprofeetta_ahti_rantanen_syksy_on_epavakainen_1946296.html

Ja sammakkoprohvessorin vastaavat:

http://www.puolanka-lehti.fi/sammakkoprofessori/ennustukset.htm

Taas yllättäen ollaan vedonlyöntitilanteessa, että kumpi osuu kohdalleen. Ukkojen puheet on lähes toistensa vastakohtia vaikka pieniä yhtäläisyyksiä onkin päivämäärissä. Kumpaako lienee siis saadaan kuun viimeisille viikoille...? Lunta, syysmyrsky, vaiko jopa molempia?
« Viimeksi muokattu: perjantai, 03.09.2010, 15:24 kirjoittanut Schaza » tallennettu
Jussa
Kiinteä osa Foorumia
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 467



« Vastaus #3 : lauantai, 04.09.2010, 15:31 »

Ahti Rantanen uumoilee syksystä seuraavaa:

http://yle.fi/alueet/lahti/2010/09/saaprofeetta_ahti_rantanen_syksy_on_epavakainen_1946296.html

Ja sammakkoprohvessorin vastaavat:

http://www.puolanka-lehti.fi/sammakkoprofessori/ennustukset.htm

Taas yllättäen ollaan vedonlyöntitilanteessa, että kumpi osuu kohdalleen. Ukkojen puheet on lähes toistensa vastakohtia vaikka pieniä yhtäläisyyksiä onkin päivämäärissä. Kumpaako lienee siis saadaan kuun viimeisille viikoille...? Lunta, syysmyrsky, vaiko jopa molempia?

No suomi on pitkä maa Iskee silmää Sopii kaikenlaista keliä, että sikäli hankala verrata noita ennusteita kun ovat maantieteellisestikin niin eri paikkoihin.

Minulla on pieni aavistus, että tulisi talvi aikaisin, ei kuitenkaan ehkä ihan niin aikaisin kuin viimevuonna(pysyvä lumi tuli paikoin jo syyskuun lopulla tänne, tai syyskuulla sataneen lumen rippeitä oli jäljellä kun lokakuun alussa lunta tulikin paikoin vaaroille jo 30cm ja se ei sulanut enää pois). No toiveissa olisi lokakuulle ainakin sellaisia 10-20 asteen yöpakkasia ja lunta voisi tulla puolessa kuuta n. 10cm Hymyilee

Otetaanpa pieni kisa oman alueen ensilumen satamisesta? Iskee silmää 2-3 päivän haitari sallittaneen Hymyilee

Itse laitan vielä sammakkorohvessoriakin paremmaksi ja veikkaan tänne ensilumen tulevaksi 16-18 syyskuuta, paikkakunta Posio.
tallennettu

Snowi
Foorumin Yleismoderaattori
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 1617



WWW
« Vastaus #4 : lauantai, 04.09.2010, 16:05 »

Itse veikkaan Lokakuun 22. päivää   Virnistää. Tosin sulaa todennäköisesti heti samana päivänä pois, ellei sitten ensi lumi ole kunnon myräkkä.
tallennettu

weatherc
Foorumin Yleismoderaattori
*****
Paikalla Paikalla

Viestejä: 4275


« Vastaus #5 : lauantai, 04.09.2010, 16:39 »

Veikkaus 15.10, sulanneen pois ainakin lähes samantien.

Kunnon talvi jossa lumet ei enää sulaisi voisi sitten alkaa heti 1.11 jos multa kysytään  Virnistää
tallennettu

Jussa
Kiinteä osa Foorumia
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 467



« Vastaus #6 : lauantai, 04.09.2010, 18:42 »

Ennustamani ensilumi tosiaan sulaa täältäkin pois. Vaan ensilumi mikä jää maahan kuitenkin hetkeksi ja pitikö sitä virallisesti olla vähintään 1cm Hymyilee
tallennettu

J.Laiho
Foorumin ylläpitäjä
Ylläpito
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 3659



WWW
« Vastaus #7 : tiistai, 07.09.2010, 07:47 »

Elokuu jäi taakse ja FinWX Helsinki-42:n (Kannelmäki) tilastot jäivät historian kirjoihin seuraavina:

2006: Ylin: +29,6°C, Alin: +11,6°C, Keskilämpötila: +19,9°C, Sademäärä: 27,9mm
2007: Ylin: +30,9°C, Alin: + 4,3°C, Keskilämpötila: +17,4°C, Sademäärä: 66,5mm
2008: Ylin: +23,6°C, Alin: + 7,7°C, Keskilämpötila: +16,0°C, Sademäärä: 53,6mm
2009: Ylin: +25,0°C, Alin: + 6,8°C, Keskilämpötila: +15,4°C, Sademäärä: 41,4mm
2010: Ylin: +29,4°C, Alin: + 6,7°C, Keskilämpötila: +16,9°C, Sademäärä: 72,4mm

Hellepäiviä Elokuussa oli 7 kappaletta ja kuukauden lämpimin päivä (keskilämpötilaltaan) oli 08.08.2010, jolloin päivän keskilämpötila nousi +24,5°C.
Ukkospäiviä Elokuussa oli 6 kappaletta, näistä erityisesti mieleen painui 08.08.2010 esiintynyt supersolu-ukkonen. Elokuu 2010 oli sääaseman sateisin ja toiseksi lämpimin korkeimman mitatun lämpötilan suhteen. Toiselle sijalle päästiin myös kylmimmän mitatun lämpötilan suhteen. Keskilämpötilan osalta jäätiin nopeasti kylmenneen loppukuun takia kolmanneksi.

Syyskuusta odotan pitkälti lämpimää säätä siten, että lämpötilat kohoavat sääasemalla päiväsaikaan +15°C tai vähän sen yläpuolelle, mutta öistä odotan koleita, etenkin jos korkeapaineen alue pääsee yön ajaksi hävittämään pilvet taivaalta. Kuun loppuun mennessä on mahdollista, että yöllä voidaan käydä jopa nollassa. Ukkospäiviä on luultavasti edessä 1-2 kappaletta, jos myrskymatalia kulkee kuun aikana Suomen yli, muutoin luku jää nollaan.
tallennettu

Juha Laiho
Foorumin ja sivuston ylläpitäjä
Finland Weather Exchange (FinWX)

http://www.finwx.net/
------------------------------------------
Twitter, FinWX:n havainnot
------------------------------------------
Ukkoslaskuri 2012; Lohja, Gruotila
0 ukkospäivää.
------------------------------------------

------------------------------------------
Jussa
Kiinteä osa Foorumia
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 467



« Vastaus #8 : sunnuntai, 12.09.2010, 18:57 »

Kappas, mulla voi olla hieman aikainen tuo ensilumiennuste mutta sammakkorohvessorilla saattaa lykästää tuo ensilumen tuleminen Hymyilee Wetteri sekä accu näyttää molemmat hurjasti jäähtyvää keliä reilun viikon päähän. Acun ennusteessa jäähtyminen alkaa jo tulevan viikon perjantaina, ja siitä eteenpäin sateet tulisivat täällä kaikessa mahdollisessa olomuodossa. Wetterin kartoilla jäähtyminen tapahtuisi vähän myöhemmin voimakkaan matalan mentyä suomen yli itään jonka jälestä koillisesta purkautuisi arktista ilmaa maahan Järkyttynyt

Edit:
Kovasti nuo wetterin kartat nyt näyttää vaihtuvan päivitysten myötä.
« Viimeksi muokattu: sunnuntai, 12.09.2010, 21:10 kirjoittanut Jussa » tallennettu

weatherc
Foorumin Yleismoderaattori
*****
Paikalla Paikalla

Viestejä: 4275


« Vastaus #9 : perjantai, 17.09.2010, 08:11 »

Norjassa kaivettiin eilen lumiaurat esiin kun lunta satoi yli 1200m korkeudessa etelä-Norjan tuntureilla ja kuten arvata saattaa, siinä kulkee myös yleinen tie Järkyttynyt
Reaaliakasta kuvaa 1400 m korkeudesta löytyy täältä jossa on Sognefjellshytta:n hiihtokeskus, joka yleensä lopettaa edellisen talven hiihtokauden elo/syyskuun vaihteessa Järkyttynyt
tallennettu

Sivuja: [1] 2 3 ... 12
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines Validi XHTML 1.0! Validi CSS!