FinWX Foorumi
tiistai, 22.05.2012, 20:05 *
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
13.05.2012
Meitä on nyt 70 !!
Toivotamme tervetulleeksi FinWX:n 70. jäsen-sääaseman, FinWX Oulu-53:n.
Sääasema on entisen Oulun läänin 16. FinWX-asema.

Lue lisää uudesta jäsenasemasta täältä.
 
   Etusivu   Ohjeet Haku Kalenteri Kirjaudu Rekisteröidy  
Sivuja: [1] 2
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Datan siirto kotisivuille  (Luettu 1349 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
nivaar-6
Mielipideprofessori
***
Poissa Poissa

Viestejä: 73



WWW
« : lauantai, 21.08.2010, 19:09 »

Terehdys taas kaikille ! ! !

Projektini edistyy hitaasti muta varmasti. WUHU toimii hienosti ja dataakin siiirtyy eri  sääpalvelimille.
Nyt olis taas seuraavan askeleen aika, eli pitäis saada omat kotisivut pystyyn.
kotisivutilaa olis hankittu ja sivujakin hahmoteltu, mutta miten WUHU:lta saadaan data siirtymään kotisivuilleni Huh
Löysinkin foorumilta viestiketjun joka käsitteli Cumulusta, mutta miten se WUHU:lla tapahtuu ?

Niin ja kotisivutila on cuncomet starttipaketti
tallennettu
J.Laiho
Foorumin ylläpitäjä
Ylläpito
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 3645



WWW
« Vastaus #1 : lauantai, 21.08.2010, 23:07 »

kotisivutilaa olis hankittu ja sivujakin hahmoteltu, mutta miten WUHU:lta saadaan data siirtymään kotisivuilleni Huh
Löysinkin foorumilta viestiketjun joka käsitteli Cumulusta, mutta miten se WUHU:lla tapahtuu ?

Tässä kohtaa sinun tuleekin kysyä itseltäsi, haluatko lähettää säämittausdatasi Cumuluksella vai WUHU:lla. Molempia ei voi käyttää yhtäaikaa.

WUHU osaa lähettää tietoja lähes samalla tavalla, mutta tukeutuu ns. mallitiedosto-käyttötiedosto -ajatusmalliin.
Tämä ajatusmalli tarkoittaa lyhykäisyydessään sitä, että sinulla on mallitiedosto, joka on käytännössä tuikitavallista HTML-koodia. HTML-koodin sisään on upotettu ns. tageja, tietopisteitä, joita WUHU sitten lukee ja luodessaan käyttötiedoston, täyttää niihin tarvittavat tiedot, kuten ulkolämpötilan, kosteuden jne.
Esimerkki tällaisista tageista löytyy tämän viestinketjun alta.

Kun WUHU on tehnyt tällaisen käyttötiedoston, se pitää vielä lähettää kotisivutilaasi ajastuksella. WUHU:n automaattiajastuksen lisätietoa löytyy tästä viestiketjusta.

Cumulus on puolestaan itse yksinkertaisuus, sillä siinä yhdistyvät sekä säämittaustietojen keruu ja arkistointi, että näiden tietojen lähettäminen omaan kotisivutilaan.
Tämän lisäksi Cumulus sisältää eräänlaisen "starttisivuston", jonka voi siirrättää omaan kotisivutilaansa, lopputuloksena täysin käyttövalmis sääsivusto. Yksi esimerkki siitä, miltä tällainen sivu näyttää, on FinWX Kalajoki-10A:n omat sääsivut.

Jos otat Cumuluksen käyttöösi, sinä et tarvitse enää WUHU:a.
« Viimeksi muokattu: tiistai, 24.08.2010, 11:41 kirjoittanut J.Laiho » tallennettu

Juha Laiho
Foorumin ja sivuston ylläpitäjä
Finland Weather Exchange (FinWX)

http://www.finwx.net/
------------------------------------------
Twitter, FinWX:n havainnot
------------------------------------------
Ukkoslaskuri 2012; Lohja, Gruotila
0 ukkospäivää.
------------------------------------------

------------------------------------------
nivaar-6
Mielipideprofessori
***
Poissa Poissa

Viestejä: 73



WWW
« Vastaus #2 : lauantai, 21.08.2010, 23:51 »

KIITOKSIA ! !

Ajattelin Wuhua Käyttää, koska se on jo käytössä.
Pitää kahlata noi ohjeet läpi ja katotaan mitä syntyy.
 Hymyilee leveästi
tallennettu
nivaar-6
Mielipideprofessori
***
Poissa Poissa

Viestejä: 73



WWW
« Vastaus #3 : sunnuntai, 22.08.2010, 20:13 »

Eihän siitä mitään syntynnyt  Huh

Sain luotua käyttötiedoston (se jopa päivittyy) ja sitten jumittu mun pää...................
Toinen linkki olikin lähinnä hepreaa, kosketaanko siinä samaan paikkaan kuin käyttötiedoston luonnissa? koitin laitta samaan mutta Wuhu herjas heti aikaa?
Lisäksi jäi epäselväksi miten data lähtee palvelimelle ja mihin sen osoite tulee.

Tuli kokeiltua Cumulustakin, sillä sain datan siirtymään palvelimelle mutta Cumulus ei vaan toimi mun koneella antaa hirveitä tuulenpuuskia 480m/s ja lämpötiloja -27 ja 47 välille, johtuu varmaankin USB-portin käytöstä?

Huh Huh..... eiköhäs se tästä vielä iloksi muutu Virnistää

Sori kun näitä tyhmiä kysymyksiä riittää ja rautalankaa kuluu.
Pitäisi saada sivut luotua osoitteeseen WWW.noppotuuli.com
« Viimeksi muokattu: sunnuntai, 22.08.2010, 23:12 kirjoittanut nivaar-6 » tallennettu
systeemi
Foorumisymbiontti
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 255


« Vastaus #4 : torstai, 01.09.2011, 19:01 »

Nyt kun tähän kotisivun tekemiseen on hieman tutustunut niin on se sekavan oloinen juttu. Sain tehtyä Tolleen alkeellisen sivun, mutta ymmärrys loppui siinä että miten nuo säätiedot saisi upottua tuohon sivustoon. Filezillalla näyttäs tavarat tulevan serverille mutta siihen loppuu tieto taito.

Tästä se lähtee: http://eeronkatu.fi/
tallennettu
finilves
Foorumisymbiontti
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 299


« Vastaus #5 : torstai, 01.09.2011, 20:53 »

Suosittelen Cumuluksen asentamista sääkoneelle, nykyinen versio on hyvin vakaa ei kaatuile ja toipuu yhteyskatkoista itsekseen.
Asennus on helppo ja kysyy asettelut heti latauksen päätteeksi, ne voi muuttaa myöhemminkin mikäli tuli vääriä tietoja.
Ainut pikku jekku, sääkone ennen asennusta muutettava maa-asetus englanti UK ja muuttaa takaisin Suomeksi asennuksen jälkeen.
Kyseisellä konstilla saadaan realtimen päivämäärä oikeaan muotoon, vaikka ei teekkään toimii Cumulus oikein.
Cumulus siirtää tällaiset sivut automaattisesti palvelimelle  http://www.saunalahti.fi/taprint/saratoga/index.htm

Mikäli talven pitkinä pimeinä iltoina aikaa, voi asentaa Saratogan Cumuluksen päälle sivuista tulee tälläinen.
http://www.saunalahti.fi/taprint/saratoga/wxindex.php
tallennettu
tito
Kiinteä osa Foorumia
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 366



« Vastaus #6 : torstai, 01.09.2011, 21:04 »

Lainaus
Suosittelen Cumuluksen asentamista sääkoneelle

Samaa mieltä täälläkin.
KärSäällä http://www.karsaa.com/cumulus/index.htm on ollut Cumulus käytössä alusta alkaen vuoden -09 alusta saakka. Paljon on kehitystä tapahtunut ja olen tyytyväinen sen helppouteen ja monipuolisuuteen ja suosittelen ainakin kokeilemaan.
tallennettu

systeemi
Foorumisymbiontti
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 255


« Vastaus #7 : torstai, 01.09.2011, 22:16 »

No perskeles tuohan näyttää asialliselta. Pitää huomenna tutustua tuohon lisää.
tallennettu
systeemi
Foorumisymbiontti
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 255


« Vastaus #8 : torstai, 01.09.2011, 22:56 »

No perskeles tuohan näyttää asialliselta. Pitää huomenna tutustua tuohon lisää.

Jaa mutta joo eihän tuo pelaakaan ws-3600:lla. No hankinta listalla onkin tuo davis kunhan saa aikaiseksi.
tallennettu
Snowi
Foorumin Yleismoderaattori
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 1761



WWW
« Vastaus #9 : torstai, 01.09.2011, 23:55 »

Itse aloitin aivan nollasta pari vuotta sitten ja aika pitkälle on siitä nyt päästy  Hymyilee. Ensin aloitin sivujen suunnittelun paperille ja sitten myöhemmin aloitin html-koodin kirjoittamisen tyhjältä sivulta. Itse html:n opettelin tuollaisen yhden hyvän kirjan avulla ja sen jälkeen onkin tullut ostettua kirjat css, javascript ja php-kirjat, tosin niitä en ole lukenut vielä läpi  Hymyilee
Yksi hyvä tapa oppia on katsoa muiden sivustojen lähdekoodia ja katsoa miten siellä on asiat suunniteltu. Suoraan kopioimista en ehkä kuitenkaan suosittele, mutta paljon hyviä neuvoja voi saada sillä tavalla.

Helpoin tapa on asentaa Cumulus ja laittaa tuollainen valmis Cumulus-sivu nettiin. Sitten on myös tuo valmis saratoga-paketti, johon saa tehtyä helposti omia pikkusäätöjä. Kolmas vaihtoehto on aloittaa kokonaan tyhjältä pöydältä, mutta se tulee viemään kyllä paljon aikaa, varsinkaan jos aikaisemaa koodauskokemusta ei ole, mutta kyllä se antoisaa on silti  Hymyilee
tallennettu

Sivuja: [1] 2
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines Validi XHTML 1.0! Validi CSS!