Sain vihdoinkin hankittua sääasemalle oman kameran ja laitoin kuvaamaan taivasta kuten näillä sääkameroilla on ollut tapana

. Samalla lisäsin sivuille Klaukkalan tekonurmikentän kameran, joka sijaitsee aivan lähellä sääasemaa noin puolen kilometrin päässä.
Sääaseman kamera kuvaa suoraan etelään päin ja nurmikentän suoraan länteen päin. Molempien kameroiden kuvat päivittyvät automaagisesti 5 sekunnin välein.
Asennus tehtiin antennitankoon. Vaikka tanko on tukevasti kiinni, kovemmilla tuulilla tanko vähän heiluu ja siten luonnollisesti koko kamerakin. Heilunta tosin ei paljoa kuvassa näy, joten häiritsevää se ei ole. En sitten tiedä kuinka häiritsevää se on kunnon myrskytuulilla

. Alle 5 metrin tuulilla tanko ei liikahdakaan.
Kamera on Axisin 211W langaton malli, johon otin kuitenkin Axisin oman kamerakotelon, jossa on automaattinen lämmitys. Katsoin kyllä erilaisia vinkkejä mitä täällä foorumilla oltiin esitetty, mutta päädyin lopulta tuohon viralliseen koteloon, niin on ainakin kaikki heti valmiina ja luulisi kestävän vaikka 10 vuotta sääoloista riippumatta

Tarkoitus ei myöskään ollut ostaa noin hinnakasta kameraa, mutta langaton kun oli vaatimus numero 1, niin hinta kasvoi sen mukana. Huomasin että langattomia malleja ei ollut kauheesti tarjolla, ainakaan sellaisia joissa kuvanlaatu olisi tyydyttänyt omaa silmää. Vielä kun piti ottaa huomioon se, että myös langaton antenni piti olla sään kestävä. Tuo ulkoantennikin tuli tuossa Axisin outdoor-paketissa. Vaatimuksena oli myös sähkön saanti suoraan rasiasta ja tuttu sähkäri kävi vetämässä kameralle oman rasian.
Langattoman yhteyden kanssa ei ollut mitään ongelmia ja kamera löytyi kertaheitolla. Myös muu asennus oli suhteellisen helppoa langattomuuden takia, mutta kameran asennus tankoon vaati oman kiinnityssysteemin tekemisen, kamera kun oli ilmeisesti tarkoitettu alunperin vain seinäasennukseen. Tankoon asentaessa sain kameran vielä korkeammalle ja muutenkin parempaan paikkaan kuin mitä seinäasennuksessa olisin saanut.
Kameraohjelmaksi valitsin VisionGS ohjelman, vaikka weatherc:llä oli ollut sen kanssa ongelmia kameran muistinsyönnin kanssa. Mutta ilmeisesti tuo ongelma on aika monella kameraohjelmalla? Hyvin on ainakin toistaiseksi pyörinyt, eikä muistiakaan tuo syö 20 megaa enempää, eikä ole myöskään kasvanut kolmen päivän sisällä tuo määrä.