FinWX Foorumi
tiistai, 22.05.2012, 17:43 *
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
13.05.2012
Meitä on nyt 70 !!
Toivotamme tervetulleeksi FinWX:n 70. jäsen-sääaseman, FinWX Oulu-53:n.
Sääasema on entisen Oulun läänin 16. FinWX-asema.

Lue lisää uudesta jäsenasemasta täältä.
 
   Etusivu   Ohjeet Haku Kalenteri Kirjaudu Rekisteröidy  
Sivuja: [1]
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Vs: Asteroid 2007 WD5 törmää MarssiinTammikuussa???????  (Luettu 342 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
J.Laiho
Foorumin ylläpitäjä
Ylläpito
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 3645



WWW
« : sunnuntai, 23.12.2007, 12:23 »

2007 WD5:n törmäys Marsiin näyttää minun mielestäni hyvin, hyvin epätodennäköiseltä. Oma perusteluni siihen on se, mitä luin NASA:n sivuilta.

Ensinnäkin: Asteroidi havaittiin Maassa 01.11.2007 ja silloin asteroidi oli jo ohittanut Maan ja oli 7,5 Miljoonan kilometrin päässä joten asteroidin radan laskenta alkoi myöhässä.
Toiseksi: Vaikka parhaimmat arviot ennustavat asteroidin ampuvan 50 000km Marsin ohi, epävarmuusalue on tällä hetkellä jopa 1 000 000km.
Kolmanneksi: Törmäysmahdollisuus 1:75:een on häviävän pieni. Prosenteiksi muutettuna se on 1,333% ja sen pohjalta Torino Impact Hazard Scale:lla mitattuna se menee keltaisen vyöhykkeen tasolle, todennäköisesti tasolle 3 tai 4.

Jos törmäys tapahtuu, en itse naura sille, sillä siitä seuraava "räjähdys", joka arvioidaan voimakkuudeltaan vastaavan 3 Megatonnia TNT:tä, vastaa vähän vajaata 231 Hiroshiman atomipommia. Järkyttynyt (Hiroshiman atomipommin voima vastasi 17 kilotonnia TNT:tä). Kraaterin arvioidaan olevan kilometrin mittainen, mutta sen kraaterin syvyydestä ei ole arviota. Lisäksi ei ole mainittu miten paljon Marsin kaasukehä hidastaa putoamista ja onko sitä otettu huomioon, mutta jos se on laskettu mukaan on silti vauhti hirvittävät 48 600km/h (13.5km/s).

Ymmärrän astronomien innostuksen, sillä Mars on Maan kaltainen planeetta ja törmäys antaisi mahdollisuuden tutkia, miten vastaavanlainen törmäys vaikuttaisi Maahan. Jos/kun asteroidi ohittaa Marsin, se palannee Maan läheisyyteen (kymmenien) vuosien kuluttua uudelleen, mutta toistaiseksi ratalaskelmat näyttävät nollaa Maahan törmäämisen suhteen, joten ainakin Maan osalta, 2007 WD5:n Torinon asteikko on näyttää nollaa - onneksi.
tallennettu

Juha Laiho
Foorumin ja sivuston ylläpitäjä
Finland Weather Exchange (FinWX)

http://www.finwx.net/
------------------------------------------
Twitter, FinWX:n havainnot
------------------------------------------
Ukkoslaskuri 2012; Lohja, Gruotila
0 ukkospäivää.
------------------------------------------

------------------------------------------
Jokke
Vieras
« Vastaus #1 : perjantai, 11.01.2008, 10:22 »

Terve tuo törmäys olisi todella upea näky.kun kestää se välähdysviive?eikös tammikuu 18 pvä alkaa törmäys marsiin?? toivotaan parasta kun olisi ihan kirkastaivas ja näkisi leonidien lentoradat ja otan heti digikuvan kun näkyy pyrstölieskat.

Jokke
tallennettu
Sivuja: [1]
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines Validi XHTML 1.0! Validi CSS!