FinWX Foorumi
maanantai, 21.05.2012, 19:55 *
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
13.05.2012
Meitä on nyt 70 !!
Toivotamme tervetulleeksi FinWX:n 70. jäsen-sääaseman, FinWX Oulu-53:n.
Sääasema on entisen Oulun läänin 16. FinWX-asema.

Lue lisää uudesta jäsenasemasta täältä.
 
   Etusivu   Ohjeet Haku Kalenteri Kirjaudu Rekisteröidy  
Sivuja: [1]
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Vauhdikkaasti kohti pimeää!  (Luettu 402 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
J.Laiho
Foorumin ylläpitäjä
Ylläpito
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 3643



WWW
« : torstai, 27.09.2007, 22:59 »

Se on sitten täällä! Tai no... oikeastaan oli. Viime Sunnuntaina (23.09.2007) tuli syyspäiväntasaus. Näinollen piskuisen pikku maapallomme pohjoinen puolisko alkaa vauhdikkaasti menemään kauemmas auringosta ja päivä lyhenee nyt kovaa tahtia aina Joulukuun loppupuoliskoon asti.

Kannelmäen sääasemalla on pihan pensaat ovat käytännössä muuttuneet paljaiksi (muutama lehti roikkuu itsepintaisesti oksissa) ja ilma alkaa olemaan tosissaan viileä ja kostea. Sen tuntee hyvin öisin, kun pilvimassa ei roiku taivaalla.

Yöt ovat pimeitä ja käytännössä jo kello 19 alkaa olemaan huomattavan hämärää. Auton "pitkät" ajovalot ovat kovassa käytössä kun on joutunut ajamaan alueella, jonka päätie ei sellaista asiaa tunne, kuin valaistus. Tämä paikka tuntee nimen Nummi-Pusula - tarkemmin Pusulan keskustaan vievä päätie. Hymyilee

Hieman säästatistiikkaa Syyskuulta:
  • Kylmin mitattu lukema Kannelmäen sääasemalla on ollut +1,1°C. Mittauspäivä 14.09.2007, kello 07:00-08:00.
  • Lämpimin mitattu lukema Kannelmäen sääasemalla on ollut +19,3°C. Mittauspäivä 25.09.2007, kello 17:00-18:00.
  • Kuukauden kokonaissademäärä oli 81,8 millimetriä.
  • Korkein mitattu ilmanpaine oli 1021,2 hPa
  • Matalin mitattu ilmanpaine oli 991,1 hPa
Syyskuussa havaittiin yksi ukkosrintama, joka pyyhkäisi Uudenmaan läänin pohjoisosan yli 22.08.2007 ja ulottui aina Helsingin eteläisiin osiin saakka. Tämä ukkonen ei Kannelmäen asemaa saavuttanut.

Näin siis talvea odotellessa. Kannelmäki Weather Centerin lumimittari on jo valmiina vastaanottamaan Helsingin tyypillisen, vähälumisen talven. Virnistää
tallennettu

Juha Laiho
Foorumin ja sivuston ylläpitäjä
Finland Weather Exchange (FinWX)

http://www.finwx.net/
------------------------------------------
Twitter, FinWX:n havainnot
------------------------------------------
Ukkoslaskuri 2012; Lohja, Gruotila
0 ukkospäivää.
------------------------------------------

------------------------------------------
Sivuja: [1]
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines Validi XHTML 1.0! Validi CSS!