Kaikki Etelä-, Itä- ja Länsi-Suomen läänin lähettävät FinWX-asemat ovat tällä hetkellä nollan yläpuolella.
Kannelmäen sääasemalla on lumi sulanut kokonaan pois aseman mittauskalustoa kiusaamasta, joten ainakin tämän perusteella voi suhteellisen huoletta sanoa, että harukset ovat kestäneet tuon päälle tulleen lumen painon erittäin hyvin, eikä huolta tarvitse kantaa siitä, kun jossain vaiheessa sitä lunta tulee lisää.

Vaikka ilma onkin suhteessa lämmin (-15°C lämpötilaan verrattuna ilma on perin "keväisen" tuntuinen), on kuitenkin ikävämpänä piirteenä tämä tönkkösumu, joka täällä roikkuu - vaikka olikin täysin odotettavissa. Horisontaalinen näkyvyys on hieman päälle 500m ja taivas on ikävän harmaa. Keli on vähän sen luonteinen, ettei ilkeä lähteä ulos, kuin pakon sanelemana.
Jokuhan tais ennustaa oliks se HS:n palstalla että Helsingissä käytäis vielä yli metrin ennekun tämä loppuu tältä talvelta.

Ihan hyvä ennustus, mutta nämä nollakelit, jotka YR.no:n meteogrammin mukaan näyttävät venyvän vielä tiistaillekin, saattavat painaa tuota lunta jo sen verran reippaasti alas, ettei tuo metri tule täyttymään, vaikka kuinka sataisi. Maanantaille on luvattu vedensekaista räntää Etelä-Suomeen ja se tulee varmaankin verottamaan lumen syvyyttä lisää, joten kyllä tuolla saa todella rajusti sitä lunta tulla, ennenkuin tuo metri saadaan täällä rikkoontumaan.
Helmikuu vaihtuu Maaliskuuksi huomenna. On hauska nähdä, miten sääasemien keskilämpötilat asettuvat Helmikuun osalta.
