FinWX Foorumi
keskiviikko, 08.02.2012, 19:11 *
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Jäikö aktivointi sähköposti saamatta?

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset:
04.02.2012
FinWX-asemien lukumäärässä tuli nyt 60 täyteen!!

Toivotamme lämpimästi tervetulleeksi FinWX Valkeakoski-72:n!!
Sääasema on Länsi-Suomen läänin 19. FinWX-jäsenasema.
Lue uudesta sääasemasta lisää täältä

Tervetuloa mukaan!!
 
   Etusivu   Ohjeet Haku Kalenteri Kirjaudu Rekisteröidy  
Sivuja: [1] 2 3
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Cumulus kotisunteko  (Luettu 4095 kertaa)
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta.
lippulaiva
Jäsen
*
Poissa Poissa

Viestejä: 9


« : perjantai, 07.08.2009, 13:06 »

Hippa

Olen aloietelia eikä homma oikein onnistu.
Minä ole koittanut saada cumulusta kotisivuille, en ole saanut toimimaan. Voisiko joku neuvoa miten se tehdään.
tallennettu
yka
Kiinteä osa Foorumia
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 326


« Vastaus #1 : sunnuntai, 09.08.2009, 22:26 »

Hippa

Olen aloietelia eikä homma oikein onnistu.
Minä ole koittanut saada cumulusta kotisivuille, en ole saanut toimimaan. Voisiko joku neuvoa miten se tehdään.



VASTATKAA NYT HYVÄT IHMISET jotakin lippulaivalle, ne joilla Cumulus on pyörimässä. On minullakin Cumulus koneella, mutta kun ei ole sen hyväksymää sääasemaa, en pysty paljonkaan auttamaan. Cumulus on varmaan ihan hyvä ohjelma, mutta ei ymmärrä La Crossen 3600:sta mitään. Mutta monilla se on toiminnassa. Tehkää jotakin!
yka
tallennettu
djmake
Kiinteä osa Foorumia
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 359


« Vastaus #2 : sunnuntai, 09.08.2009, 23:32 »

Onhan tuo itselläkin tuossa asennettuna, mutta kokeilua enempää ei ole sillä tullut mitään tehtyä. Jokatapauksessa looginen paikka hakea apua on Sandysoftin Cumulus-sivut ja vaikka faq alkuun: http://sandaysoft.com/faq Myös ohjelman omasta helpistä löytyy "setting up yor website"
Jollei apua löydy, niin sitten lisäinfo olisi paikallaan. Eli mitä se Cumulus tekee ja mitä ei? Toimii muuten, muttei päivitä nettiin mitään? Vai päivittääkö jotakin, muttei kunnolla? Millaiselle palvelimelle? Ilmeisesti asennushakemistoon .../cumulus/web-hakemistoon kuitenkin päivittyvät oikein?

Cumulushan tekee ftp-lokiakin, kunhan sen laittaa päälle. Se kertoo melko varmasti, että missä mennään metsään. Monesti syy löytyy puutteellisista oikeuksista palvelimen päässä tai vielä todennäköisemmin virheellisestä hakemistopolusta dataa uppaavassa ohjelmassa.
tallennettu
yka
Kiinteä osa Foorumia
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 326


« Vastaus #3 : maanantai, 10.08.2009, 12:15 »

Hippa

Olen aloietelia eikä homma oikein onnistu.
Minä ole koittanut saada cumulusta kotisivuille, en ole saanut toimimaan. Voisiko joku neuvoa miten se tehdään.


Djmake antoi kyllä niin hyvän vastauksen, kuin melko vaatimattomilla esitiedoillasi oli mahdollista. Ensimmäiseksi olisi selvitettävä, mikä sääasema on käytössäsi. Toiseksi onko sääasema liitetty suoraan sarjaliikenneporttiin (RS) vai USB-reikään. Cumulus ei toimi kaikkien edes sen tukemien asemien kanssa oikein USB-liitännällä. Tähän ongelmaan ei taida olla apua kovin nopeasti odotettavissa, mikäli Sandaysoftin keskustelusivuilla olevaan on luottamista.
En ihan ymmärtänyt, mitä tuo mainintasi "saada cumulusta kotisivuille" tarkoittaa. Cumulus on tietokoneellasi toimiva ohjelma, joka asetuin väliajoin voi lähettää säätietotiedostoja kotisivuillesi. Ohjelmalla on tarjolla jonkinlainen sivumalli tietojen esittämiseen, koska tällaisia on monien sivuilla näkyvissä. Ohjelman lähettämää dataa voi tietysti esittää muillakin tavoin, esim. itse tehdyillä sivuilla. Jos haluat tiedot myös esim. FinWX:n sivuille, selvitä itsellesi tarkoin, mihin osoitteeseen tiedot latautuvat, ja ilmoita sitten tarkat sivutiedot FinWX:n ylläpitoon. Näin ne saadaan maksutta helposti kaikkien nähtäville.
Täällä keskustelupalstalla on useita, jotka kayttävät Cumulusta ja varmasti hyvää apua löytyy. Mutta se edellyttää yksityiskohtaisempaa selvitystä laitteistosta ja sivustostasi. Kuten jo aikaisemmin sanoin, Cumulus ei keskustele oman sääasemani kanssa, joten laajempaa selvitystä en oikein itse voi antaa.
yka
tallennettu
teutari
Taso ei enää mitattavissa
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 965


WWW
« Vastaus #4 : maanantai, 10.08.2009, 15:33 »

Tuossa alhaalla on lainaus viestiketjusta http://www.finwx.net/forum/index.php/topic,751.0.html jossa J.Jäntti neuvoo aika perusteellisesti kuinka Cumulus laitetaan kotisivuille.
Mutta jos noilla eväillä ei onnistu niin apua varmasti täältä löytyy kun tiedettäisiin mikä se ongelman ydin on?
 
Ohjeet:
Jotta saat Cumuluksen lähettämään mittadataa sivustollesi, sinun tarvitsee päästä kotisivutilaasi ja tehdä pientä pohjatyötä sinne ensin. Yleensä ADSL-liittymän mukana palveluntarjoaja tarjoaa pienehkön, toiminnallisuuksiltaan rajoitetun kotisivutilan. Käyttäjätunnukset ja salasanat yleensä tulevat liittymää koskevien papereiden mukana.

Pohjatyö hoituu helpoimmin käyttämällä sellaisia FTP (File Transfer Protocol)-ohjelmia, kuten WinSCP ja FileZilla.

Näitä ohjeita seuraamalla pitäisi pohjatyön onnistua:
1. Kirjaudu palveluntarjoajalta saamillasi käyttäjätunnuksilla kotisivutilaasi
2. Luo FTP-palvelimen tilaan hakemisto nimeltään saa. Huomaa pienet kirjaimet.
3. Siirry saa-hakemistoon FTP-palvelimen tilassa
4. Luo hakemisto nimeltään images
5. Luo hakemisto nimeltään dbimages
6. Siirry paikallisen koneesi siihen hakemistoon, jonne Cumuluksen asensit (esim. C:\Program Files\Cumulus\webfiles)
7. Kopioi seuraavat tiedostot saa- hakemistoon:

    * weatherstyle.css
    * wz_jsgraphics.js
    * CumulusRealtime.swf

8. Siirry dbimages-hakemistoon FTP-palvelimen tilassa
9. Kopioi seuraavat tiedostot dbimages-hakemistoon:

    * barometer2.gif
    * boxover.js
    * cloudbase.gif
    * dashboard.js
    * Falling.gif
    * humidl.gif
    * humids.gif
    * rainl10.gif
    * rainl100.gif
    * rainl200.gif
    * rainl400.gif
    * rains10.gif
    * rains100.gif
    * rains200.gif
    * rains400.gif
    * Rising.gif
    * Steady.gif
    * thermol.gif
    * thermos.gif
    * windrose10.gif
    * windrose120.gif
    * windrose20.gif
    * windrose40.gif
    * windrose80.gif

10. (Kirjaudu FTP-järjestelmästä ulos ja) Sulje siirto-ohjelma

Sitten tulee vuoro säätää Cumuluksen asetuksia hieman.
11. Avaa Cumulus (tai nosta se pikku-ikonista ikkunaksi)
12. Siirry Internet-asetuksiin (Configuration --> Internet).
13. Katso, että seuraavat kohdat ovat määritelty:

Web Site -osio:

Host name: [Tähän tulee palveluntarjoajan FTP-palvelimen nimi. Käytä samaa tietoa, kuin mitä käytit kohdassa 1].
FTP Port: [21]
Directory: [saa]
Username: [Tähän tulee palveluntarjoajan sinulle antama käyttäjätunnus FTP-palvelimelle. Käytä samaa tietoa, kuin mitä käytit kohdassa 1].
Password: [Tähän tulee palveluntarjoajan sinulle antama salasana FTP-palvelimelle. Käytä samaa tietoa, kuin mitä käytit kohdassa 1].
Forum URL: [Jos sinulla ei ole omaa keskustelupalstaa, tämän kentän voi jättää tyhjäksi, jolloin sivulla oleva "Forum"-linkki poistuu].
Webcam URL: [Jos sinulla ei ole omaa web-kamerasta tulevaa kuvaa, tämän kentän voi jättää tyhjäksi, jolloin sivulla oleva "Webcam"-linkki poistuu].

Sites/Options-välilehti.
Web Settings -osio:

[X] Auto Update
[ ] Use active FTP mode
[X] Use FTP rename
[ ] Delete before upload

Interval [ 2 ] minutes

[X] Enable Realtime
Realtime interval [ 10 ]

Files-välilehti.
[X] Include Standard Files        [X] Include Standard Images
Kaikki muut, alla olevat kentät voi jättää tyhjiksi.
14.Kun kaikki kohdat näyttävät ylläolevilta, kuittaa asetusikkuna pois klikkaamalla [ OK ]-nappia.
15. Sulje Cumulus ja käynnistä se uudelleen.

Noilla ohjeilla sen pitäisi lähteä toimimaan.
tallennettu



Davis Vantage Pro2 Plus (cabled)
Pentium Dual-Core E5700 3.00GHz/4GHz/Win XP Pro.
lippulaiva
Jäsen
*
Poissa Poissa

Viestejä: 9


« Vastaus #5 : maanantai, 10.08.2009, 21:28 »

Terve

Kiitos neuvoista. Ei saanut toimimaan siitä holimatta. Sääasema on LaCrosse WS2300 se liitetty sarjaporttiin.
Päivitys kotisivulle mittari ei näy, selisia onglmia sääsivut toimivt tieten normaalisti kotisun osote on http://www.koivupuu.com/kotisivu kotisivutilassa httpdocs/kotisivu/cumulus/web
Minulla on nettihoteli minii 200MB kotisivutila

T.Matti
tallennettu
djmake
Kiinteä osa Foorumia
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 359


« Vastaus #6 : tiistai, 11.08.2009, 00:30 »

Jos noita ohjeita seuraa tarkkaan, eikä silti homma toimi, niin vaihtoehtoja ei mahdottomasti jää.

Et edelleenkään kertonut, että päivittyvätkö sääasemasi tiedot Cumulukseen ja ainoastaan nettiin päivittäminen ei toimi?

Päivitys kotisivulle mittari ei näy, selisia onglmia sääsivut toimivt tieten normaalisti kotisun osote on http://www.koivupuu.com/kotisivu kotisivutilassa httpdocs/kotisivu/cumulus/web

Mikä mittari ei näy? Siis mitä tuolla mahdat tarkoittaa?
Ja polkumäärityksen alkuun / eli /httpdocs/kotisivu/cumulus/web
Lisäksi oikeinkirjoituksen tarkistus kolmannenkin kerran. Niin usein on virheitä varsinkin salasanassa, jota ei suoraan saa tarkistettua. Lokista toki, mutta helpoin on kirjoittaa uudelleen.

Ja viimeiseksi jo aikaisemmin mainitsemani Cumuluksen ftp-loki päälle. En tunne sen paremmin asiaa, joten en tiedä, mitä se lokittaa. Mutta melko varmasti sen perusteella voisi suoraan kertoa, että missä ongelma on.
tallennettu
lippulaiva
Jäsen
*
Poissa Poissa

Viestejä: 9


« Vastaus #7 : sunnuntai, 16.08.2009, 12:53 »



Ei avadu cumuluke sää sivut http://www.koivupuu.com/cumulus

Puuttuuko jotakin tiedostoja tai ohjelmia.
tallennettu
jamo
Foorumisymbiontti
*****
Poissa Poissa

Viestejä: 271



WWW
« Vastaus #8 : tiistai, 18.08.2009, 13:01 »

Itse tein näin:

1. Asennettu Cumulus, itsellä C:\Program Files\Cumulus
2 Laitettu aseman tiedot kuntoon Kuva1
3. Siirretty C:\Program Files\Cumulus\webfiles -kansiosta tiedostot palvelimelle (minulla httpdocs/lumijarvi -kansioon.)
4. Laitettu internet asetukset kuntoon Kuva2
5. Painettu nappia kohdassa Cumulus --> File --> Web update
6. Odotettu hetki, jos kaikki meni oikein voit mennä osoitteesi tarkastamaan asian. (minulla http://www.liminkaweather.info/lumijarvi )

jamo


* Kuva1.PNG (38.87 kilotavua, 800x562 - tarkasteltu 161 kertaa.)

* Kuva2.PNG (29.01 kilotavua, 680x606 - tarkasteltu 172 kertaa.)
tallennettu

lippulaiva
Jäsen
*
Poissa Poissa

Viestejä: 9


« Vastaus #9 : tiistai, 18.08.2009, 17:29 »

Kiitos jamo neuvoista mutta ei se avaudu se kummemin osite http://www.koivupuu.com/kalajoki

Oisko siinä jotai muuta häikää Cumulus ei avaudu.













tallennettu
Sivuja: [1] 2 3
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines Validi XHTML 1.0! Validi CSS!