Myöhäisessä ollaan liikenteessä näin päivittäisketjun suhteen, mutta parempi myöhään, kuin ei milloinkaan.

- ESTOFEX on määritellyt Suomen kuulumaan kategoriseen salamointivyöhykkeeseen. Alue, jonne ESTOFEX salamointia lupailee, on Länsi-Suomen Läänin eteläosa, Etelä-Suomen Läänin länsiosa, Itä-Suomen Läänin pohjoisosa ja Oulun Lääni, poisluettuna äärimmäinen koillis- ja luoteisosat.
- Noin kello 7 aikoihin Pääkaupunkiseutua kohti nousi pienehkö, salamoiva kuurosadealue, mutta sen salamointi hyytyi ja sadealue kuivui pois ennenkuin pääsi rannikolle saakka.
- Suomen Sääkeskus on määritellyt tälle päivälle ukkosherkimmiksi alueiksi Länsi-Suomen Läänin eteläosan, Etelä-Suomen Läänin äärimmäisen länsiosan, sekä kapean vyöhyykkeen, joka ulottuu Itä-Suomen Läänin pohjoisosasta Oulun Läänin äärimmäiseen eteläosaan.
- Sateet ja salamat näyttävä tutkakuva kertoo lievistä salamoinneista vajaa tunti sitten (kello 12:00 aikoihin) mm. Länsi-Suomen Läänissä Merikarvian liepeillä, Oulun Läänissä lähellä Raahea ja Eno-Kontiolahti-Joensuu -sektorilla Itä-Suomen Läänissä.
- FMI Testbed näyttää sadekuuroja muodostuneen mm. Salon, Forssan, Karjalohjan, Lohjan, Vihdin, Vantaan pohjoisosan ja Järvenpään liepeille. Osa kuuroista on suhteellisen koviakin, mutta ukkosta ei ole vielä esiintynyt.
Päivä on tosin vielä (suhteellisen) nuori, joten ukkoskuuroja pääsee varmasti muodostumaan vielä muuallakin - ehkä säkällä myös Pääkaupunkiseudullakin.